Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Detasare PFA Activitati fotografice in Franta
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Detasare PFA Activitati fotografice in Franta

Buna ziua.

Ca si PFA Activitati fotografice, ce ar trebui sa fac pentru detasare, pentru a presta servicii de fotografie in Franta?
Mai exact, de ce acte am nevoie din Romania si cum si de unde se pot obtine?

Multumesc anticipat.
Am aflat doar ca as avea nevoie de un formular de la Casa de Pensii.
Ma poate indruma cineva? Mai am nevoie si de alte acte?

Multumesc
Solicitati de la Casa de Pensii documentul portabil A 1, in baza documentatiei:
- cerere de emitere a documentului portabil A1;
- certificatul de atestare fiscala, eliberat de unitatea teritoriala competenta a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, din care sa rezulte ca angajatorul in cauza nu are datorii la bugetul general consolidat, la data depunerii solicitarii privind determinarea legislatiei aplicabile (in original);
- contracte comerciale implementate pe teritoriul Romaniei anterior perioadei pentru care se solicita atestarea legislatiei aplicabile (in original si in copie lizibila);
- contracte comerciale incheiate cu persoane fizice sau juridice din Romania care sa fie implementate pe teritoriul Romaniei pe perioada pentru care se solicita determinarea legislatiei aplicabile (in original si in copie lizibila);
- certificatul de inregistrare a societatii, eliberat de catre oficiul teritorial al registrului comertului (in original si in copie lizibila);
- contractul individual de munca al salariatului pe care angajatorul intentioneaza sa-l detaseze pe teritoriul altui stat membru (in original si in copie lizibila sau in copie certificata de inspectoratul teritorial de munca, dupa caz);
- adeverinta de la inspectoratul teritorial de munca, emisa conform Ordonantei Guvernului nr. 33/2002 privind reglementarea eliberarii certificatelor si adeverintelor de catre autoritatile publice centrale si locale, modificata si completata (in original);
- certificatul constatator privind situatia angajatorului, emis de oficiul teritorial al registrului comertului pentru luna in curs (in original);
- contractul/antecontractul incheiat intre angajatorul din Romania si angajatorul din statul de angajare, precum si traducerea autorizata a acestuia, din care sa reiasa drepturile si obligatiile partilor contractante, misiunea de indeplinit de catre salariatii detasati, precum si perioada de executie a contractului (in original si/sau in copie lizibila);
- actul de identitate din Romania al salariatului pe care angajatorul intentioneaza sa-l detaseze temporar pe teritoriul altui stat membru (in copie lizibila);
- declaratie pe proprie raspundere a angajatorului care sa ateste eventualele perioade pentru care persoanele pentru care se solicita documente portabile A1 au beneficiat sau nu de formulare E 101 si E 102; in cazul in care persoanele in cauza au beneficiat de formulare E 102, se vor prezenta, suplimentar, copii ale formularelor respective.
Multumesc pt raspuns.

Sunt aceleasi criterii si pentru PFA? Eu sunt PFA si doresc detasarea.

DA