Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport copil sub 2 ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport copil sub 2 ani

buna ziua as vrea sa va intreb daca la un copil sub 2 ani ii pot face pasaport la urgenta...multumesc
Puteti citi aici informatii utile:
[ link extern ]
Da, se poate.
Taxele sunt:
- 32 lei - taxa consulara
- 84 lei - costul pasaportului
- 100 lei- taxa de urgenta
Pe chitante trebuie sa fie numele copilului, nu al dvs.

Actele sunt:
- certificatul de nastere al copilului, in original si fotocopie
- actele de identitate ale parintilor, in original si fotocopie
- chitantele taxelor.
Ares-3, moderator
va multumescfoarte frumos si va mai rog daca puteti sa imi spuneti unde trebuie sa platesc toate astea ca am inteles ca trebuie sa platesc si ceva la cec
Ideea este ca nu se mai elibereaza pasapoarte in sistem de urgenta.
Aveti 2 posibilitati:
1.Pasaport simplu electronic care este valabil 3 ani in cazul dvstra.

* taxe aferente: 244 RON (taxa pașaport) - se achită la CEC Bank (cont RO96CECEB30033RON2152957), și 32 RON (taxa consulară) - se achită la CEC Bank sau trezorerie;
* termen de eliberare: 14 zile calendaristice de la data înregistrării cererii;

2.Pasaport simplu temporar valabil 1 an:

* taxe aferente: 84 RON (taxa pașaport) - se achită la CEC Bank (cont RO96CECEB30033RON2152957), 32 RON (taxa consulară) - se achită la CEC Bank sau trezorerie, și 100 RON (taxa suplimentară) - se achită la CEC Bank sau trezorerie;
* termen de eliberare: maxim 3 zile lucrătoare de la data înregistrării cereri

Toate taxele se pot plati la CEC, din cate stiu.
Oricum trebuie sa mergeti acolo, daca nu le incaseaza pe toate trei al doilea drum va fi la trezorerie.

@ patrascu razvan
Acea taxa suplimentara este taxa de urgenta.
Ares-3, moderator