Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... tarif pasaport minor la urgenta
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

tarif pasaport minor la urgenta

Buna ziua,

Dorim sa ii facem pasaportul fiicei noastre minore (6 luni).Intrebarea este cat ne va costa la urgenta si in cat timp ne vor da pasaportul.
Multumesc!
Nu se mai elibereaza pasapoarte in sistem de urgenta.
Aveti 2 posibilitati:
1.Pasaport simplu electronic (valabil 5 ani):

* taxe aferente: 244 RON (taxa pașaport) - se achită la CEC Bank (cont RO96CECEB30033RON2152957), și 32 RON (taxa consulară) - se achită la CEC Bank sau trezorerie;
* termen de eliberare: 14 zile calendaristice de la data înregistrării cererii;

2.Pasaport simplu temporar (valabil 1 an):

* taxe aferente: 84 RON (taxa pașaport) - se achită la CEC Bank (cont RO96CECEB30033RON2152957), 32 RON (taxa consulară) - se achită la CEC Bank sau trezorerie, și 100 RON (taxa suplimentară) - se achită la CEC Bank sau trezorerie;
* termen de eliberare: maxim 3 zile lucrătoare de la data înregistrării cereri
Va multumesc mult!