Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... inregistrarea nou-nascutilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

inregistrarea nou-nascutilor

cumse imregistrreaza 2 gemeni in cazul in care acestia au fost conceputi in timpul casatoriei, sotii erau despartiti in fapt, deci copii nu sunt conceputi cu sotul, iar inainte de nastrerea acestora s-a pronuntat o hotarare judecatoreasca de divort. Fostul sot va fi trecu in actul de nastere al minorilor ca si tata sau nu?
buna ziua ,
hotararea de div a ramas definitiva si irevocabila inainte de ase naste gemeni ?
daca da ,se vor inregistra pe numele tatalui biologic ,daca nu pe numele sotului mamei ,
bafta
Daca gemenii sunt conceputi in timpul casatoriei , il vor avea ca tata pe fostul sot, urmeaza apoi sa actionati in instanta ( tatal biologic ) pt o tagada de paternitate stabilindu-se si filiatia fata de acesta.
Incercati la starea civila poate totusi cu putin noroc , tatal biologic reuseste sa-i recunoasca , sa fie trecut direct el in certificat
gi-jane2, moderator