Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... noua taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

noua taxa auto

va salut.am o intrebare legata de noua taxa auto,aplicabila din 2013.daca eu cumpar anul acesta(2012)o masina din germania,fabricata in 2002 de ex.,si o inmatriculez in acest an pe teritoriul romaniei si vreau sa o vand anul viitor,i se mai aplica noua taxa cumparatorului,dat fiind ca masina a fost inmatriculata pt.prima oara pe teritoriul romaniei in anul 2012?(in monitor specificandu-se ca taxa se aplica si pentru masinile inmatriculate in Romania inainte de 2007,nu anul fabricatiei)
Deocamdata nu se stie daca articolul suspendat din Legea 9/2012, va intra in vigoare de la 1 ianuarie. Poate se mai modifica pana atunci. Daca dvs achitati taxa de poluare pt autoturism si vreti sa o revindeti, cumparatorul nu va trebui sa plateasca din nou taxa de poluare, legea referindu-se strict la vanzarea acelor autoturisme inmariculate in Romania si pentru care nu s-a achitat la momentul primei inmatriculari in Romania o taxa de poluare. Asadar daca dvs platiti aceasta taxa, cumparatorul nu va trebui sa o plateasca a doua oara. Asta in ipoteza in care intra in vigoare acel articol suspendat.