Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia in timpul suspendarii pentru crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia in timpul suspendarii pentru crestere copil

buna ziua,
ma confrunt cu urmatoarea situatie: sunt in crestere copil pe durata de doi ani; a trecut decat un an din toata perioada vreau sa reincep activitatea in alt loc de munca, in cazul in care imi depun demisia la actualul angajator mai sunt obligata la preaviz? care sunt criiteriile legislative in acest caz?
va multumesc!
Demisia presupune si acordarea unui preaviz de maxim 20 de zile, cat este prevazut in CIM. Aveti de ales in a respecta acest preaviz si sa va angajati la alta firma dupa expirarea preavizului, sau sa nu respectati preavizul si, pe perioada preavizului, sa va angajati la alt angajator.
Art. 55.C.Mun
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;

Daca va intelegeti cu angajatorul, conform art de mai sus, puteti inceta CIM si fara respectarea perioadei de 20 zile de preaviz.:)