Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pre-contract vanzare cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pre-contract vanzare cumparare apartament

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema: am platit un avans de 500 euro pe baza unui pre-contract facut de agentia imobiliara pentru un apartament, dupa care vanzatorul s-a razgandit, ce pot face in situatia asta?
trebuie sa ne dea dublul sumei platite in avans.

Va multumesc!
Chiar daca era incheiat la notar tot nu insemna nimic.

Trebuie sa stabileasca instanta culpa partii si aceasta presupune o judecata.
Adica din vina cui nu s-a incheiat actul.Ambele parti contractante vor sustine ca sunt nevinovate.

Daca partea se recunoaste vinovata si va achita banii nu va trebuie act notarial.
Recunoaste ca este vinovata si va vireaza banii in cont.
Puteti avea si un inscris pe o bucatica de hartie, un mic biletel ( nu o coala A 4).