avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 441 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pre-contract vanzare cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pre-contract vanzare cumparare apartament

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema: am platit un avans de 500 euro pe baza unui pre-contract facut de agentia imobiliara pentru un apartament, dupa care vanzatorul s-a razgandit, ce pot face in situatia asta?
trebuie sa ne dea dublul sumei platite in avans.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:07, 16 Mai 2012
Chiar daca era incheiat la notar tot nu insemna nimic.

Trebuie sa stabileasca instanta culpa partii si aceasta presupune o judecata.
Adica din vina cui nu s-a incheiat actul.Ambele parti contractante vor sustine ca sunt nevinovate.

Daca partea se recunoaste vinovata si va achita banii nu va trebuie act notarial.
Recunoaste ca este vinovata si va vireaza banii in cont.
Puteti avea si un inscris pe o bucatica de hartie, un mic biletel ( nu o coala A 4).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pacaliti de agentia imobiliara mihaela_andrei25 mihaela_andrei25 Am incheiat un antecontract pentru cumpararea unui apartament la o agentie imobiliara in urma caruia am dat un avans de 1000euro, urmand ca in termen de 30 de ... (vezi toată discuția)
Antecontact de vanzare cumparea violetabadea violetabadea Buna. Am si eu o intrebare: a mai avut cineva o actiune prin care vanzatorul sa fie obligat la plata dublului avansului dat de cumparator ca sanctiune a ... (vezi toată discuția)
Precontract de vanzare cumparare, nerespecat de catre vanzator tyby82 tyby82 In decembrie 2004 mama mea a incheiat un precontract de v-c (pe contract scrie ca este cu titlu executoriu), pentru cumpararea unui teren. S-a platit un ... (vezi toată discuția)