avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... AS DORI SFATUL DVS
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

AS DORI SFATUL DVS

buna ziua! am o problema cred ca de natura juridica si as vrea sa ma sfatuiesc cu dvs.
am gasit un teren f frumos la un pret convenabil si eu doresc sa il cumpar.
problema este ca el a apartinut unei persoane acum decedate.
decedatul are 2 mostenitoare - fiice.
fiicele defunctului sunt de acord sa-mi vanda terenul dar sa le ajut cu bani sa faca mai intai succesiunea. stiu ca nu pot cumpara bunul defunctului daca nu e facuta succesiunea.
PROBLEMA ESTE: cum sa procedez sa ma asigur ca dupa ce le platesc eu succesiunea, cu siguranta imi vor vinde terenul mie ci nu vor face alte discutii???
vreau sa stiu daca exista vreun artificiu avocatesc, prin care sa ma asigur ca o sa imi vanda mie terenul, dupa ce le voi da bani de succesiune.

cu mii de multumiri anticipate,

adrian
Ultima modificare: Joi, 17 Mai 2012
mzeuss, utilizator
Cel mai recent răspuns: mzeuss , utilizator 22:08, 17 Mai 2012
Veti face un antecontract de vanzare-cumparare si ca avans le dati suma necesara dezbaterii succesiunii.
am voie sa fac un antecontract asupra unui bun inainte de dezbaterea succesiunii din care el urmeaza sa provina???

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eu și soțul meu vrem sa cumpărăm o casa cu teren. proprietarii ... nicaura1234 nicaura1234 Eu și soțul meu vrem sa cumpărăm o casa cu teren. Proprietarii sunt decedați iar moștenitorii lor ( doi nepoți) vor sa vândă dar nu au succesiunea ... (vezi toată discuția)
Cum procedez Lincu Mihai Lincu Mihai Buna ziua , am o mare dilema . As vrea sa încep sa construiesc o casa , problema consta in faptul ca pământul este pe numele bunicului meu care a decedat . ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez Crystofor_2008 Crystofor_2008 Buna ziua Am un mare semn de intrebare,un teren cu un propietar decedat fara title de Propietate cu un singur urmas(fiu)fara nici un act de mostenire Acesta ... (vezi toată discuția)