Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA avans leasing financiar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA avans leasing financiar

La factura de avans pentru un leasing financiar autoturism incheiat in aprilie 2012 se deduce TVA-ul ?
Raspunsul il puteti gasi in contractul de leasing. Daca avansul se face in contul ratelor si autoturismul va fi folosit pentru transportul salariatilor la si de la locul de munca la domiciliu, sau la diferite puncte de lucru ale firmei TVA se deduce integral, iar daca nu indeplineste aceste conditii se deduce numai 50%. Daca avansul se face in contul valorii reziduale nu se deduce.

daca e contract de leasing, avansul se deduce integral, daca acesta este in contul ratelor de leasing.
daca avansul se face in contul valorii reziduale, se deduce in cota de 50%, incepand cu 1 ian 2012.

atentie! in cazul in care valoarea reziduala este inclusa in rate sau avans si nu se specifica faptul ca este un avans al acesteia (valorii reziduale), urmand regularizarea la transferul dreptului de proprietate, se considera faptul ca de fapt nu este un contract de leasing, ci o livrare de bunuri.
Complicata legislatia noastra.....................Multumesc.
Este in contul ratelor de leasing ,dupa cum inteleg eu .In contract se prevede astfel :
- durata leasing 43 luni
-val.de intrare x eur
- avans 25% y eur
- valoarea finantata = val.de intrare- avans
- val.reziduala z eur.
In aceasta situatie cred ca pot deduce TVA integral la avans.
Asa e ?

Multumesc.