avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA avans leasing financiar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA avans leasing financiar

La factura de avans pentru un leasing financiar autoturism incheiat in aprilie 2012 se deduce TVA-ul ?
Cel mai recent răspuns: camicami , utilizator 23:10, 17 Mai 2012
Raspunsul il puteti gasi in contractul de leasing. Daca avansul se face in contul ratelor si autoturismul va fi folosit pentru transportul salariatilor la si de la locul de munca la domiciliu, sau la diferite puncte de lucru ale firmei TVA se deduce integral, iar daca nu indeplineste aceste conditii se deduce numai 50%. Daca avansul se face in contul valorii reziduale nu se deduce.



daca e contract de leasing, avansul se deduce integral, daca acesta este in contul ratelor de leasing.
daca avansul se face in contul valorii reziduale, se deduce in cota de 50%, incepand cu 1 ian 2012.

atentie! in cazul in care valoarea reziduala este inclusa in rate sau avans si nu se specifica faptul ca este un avans al acesteia (valorii reziduale), urmand regularizarea la transferul dreptului de proprietate, se considera faptul ca de fapt nu este un contract de leasing, ci o livrare de bunuri.
Complicata legislatia noastra.....................Multumesc.
Este in contul ratelor de leasing ,dupa cum inteleg eu .In contract se prevede astfel :
- durata leasing 43 luni
-val.de intrare x eur
- avans 25% y eur
- valoarea finantata = val.de intrare- avans
- val.reziduala z eur.
In aceasta situatie cred ca pot deduce TVA integral la avans.
Asa e ?

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate tva autoturism in leasing antonia_m09 antonia_m09 Am un autoturism transport persoane achizitionat in leasing inainte de 31.12.2011, pentru care mi se factureaza rata lunara(capital) si tva precum si rata ... (vezi toată discuția)
Oug24/2012 modificare tva IBC PERFORM SRL IBC PERFORM SRL Incepand cu luna aprilie 2012 am achizitionat un autoturism in leasing, platind pana acum 3 rate din 12. Avand in vedere faptul ca incepand cu data de 1 iulie ... (vezi toată discuția)
Limitare tva la leasing dupa 1 iulie camicami camicami Observam ca alin. 4 al art. 145^1 precizeaza ca limitarea se aplica inclusiv in situatia in care au fost emise facturi si/sau au fost platite avansuri, pentru ... (vezi toată discuția)