Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna seara
am doua intrebari?
1 tatal socru vrea sa ne dea loc pentu a ne construi o casa ce pasi trebuie sa urmez?
2 tatal socru are 2 copii si este la a 2a casatorie iar mama soacta are 2 copii( din alta casatorie) cum se dezbate mostenirea si ce drepturi au copii lui(sotie si cumnatul)??
1. Tatal socru poate incheia cu dvs. si sotia dvs. (fiica sa) un contract de vanzare-cumparare.
2. Ca sa se dezbata succesiunea, trebuie ca tatal socru sa moara mai inainte. Daca tatal socru va deceda inaintea sotiei si copiilor (se mai intampla si invers) si daca inainte de deces tatal socru si mama soacra vor mai fi casatoriti, sotia supravietuitoare (mama soacra) va mosteni o cota de 1/4 (2/8) din averea defunctului, iar copii (sotia dvs. si cumnatul) cate 3/8 fiecare.