Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reevaluarea gradului de handicap fara studiul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reevaluarea gradului de handicap fara studiul documentelor

buna ziua,
In urma evaluarii la comisia de expertiza medicala, in anul 2010 s-a hotarat sa-mi dea certificat de handicap gradul accentuat permanent. In perioada ce a urmat de atunci si pana acum,starea de sanatate s- a agravat f.f. tare si in luna februarie anul acesta am solicitat o noua reevaluare.Mentionez , ca am boala PARKINSON stadiul III-IV;tulburari afectiv axioase-depresive cu atacuri de panica;tulburari cognitive importante,vezica spastica hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala; acufene (cu tiuituri exagerat de puternice);protuzii discale cervicale etajate;ateromatoza aortica,ateromatoza mitrala;ambii ochi hipermetropie;prezbiopie;blefaroconjuctivita cronica;cervicatroza;dorsolombalgie cronica prin spondilodiscatroza;boala willson atipica.Tratament iau pentru unele afectiuni permanent,iar la altele (care sunt putine) la nevoie.Anul 2011 a fost foarte dificil ,intrucat efectul bolii parkinson era ingrozitor pentru mine ,medicamentele nu mai aveau efect.Internat de mai nulte ori in spitale si datorita bolii wilson care nu poate fi la persoane care au parkinson, am reusit sa mai sper la viata. Pentru b.wilson am suportat de 10 ori reluarea analizelor de cupru in urina si in plasma ,cuproplasmina dupa ce luam medicamente pentru eliminarea cuprului din organism.Am facut analize la centrul de genetica medicala iasi, testul KARIOTIP si testul ADN pentru a vedea daca este ceva genetic.IN final concluzia FIIND BOALA WILSON ATIPICA.Deplasarile mele totdeauna au fost cu insotitor( desi oficial nu am),intrucat intepeneala generala ,crampele musculare,ametelele cand sunt in picioare ;TIUITURI INFERNALE IN AMBELE URECHI;tulburari de echilibru;,tulburari de vedere si auz ;ajutor la imbracat si la mancat si alte simptome(greu de indurat) care le suporta un bolnav de parkinson stadiul IV. Cu un dosar destul de voluminos m-am prezentat6 la evaluare ,in ideea ca am dreptul legal conform legilor in vigoare SI documentele din dosar mentionau sa-mi schimbe gradul de handicap din accentuat in grav.IN BILETELE DE IESIRE DIN SPITAL SE SOLICITA AJUTOR PERMANENT DIN PARTEA ALTEI PERSOANE ,IN REFERATUL INTOCMIT DE MEDICUL SPECIALIST CU STAREA PREZENTA A SANATATII ESTE MENTIONAT AJUTOR DINJ PARTEA ALEI PERSOANE ,ANCHETA SOCIALA NU A FOST LUATA IN SEAMA,UNDE PREVEDEA DEPLASAREA CU AJUTORUL ALTEI PERSOANE SI MULTE LUCRURI CARE NU POT SA LE FAC SINGUR,DOAR AJUTAT DE CINEVA.Dupa parerea mea membrii comisiei n-au citit mai nimic din dosar, poate fiind prea voluminous, mi-a lasat acelasi grad de handicap accentuat permanent, facandu-mi o mare nedreptate, fiindca numai insotit nu pot fi chinuit in viata care o mai am de trait.In studiile de specialitate spune clar PARKINSON STADIUL III-IV se incadreaza la handicap grav,nu mai zic de celelalte afectiuni care imi afecteaza si ele sanatatea cumplit. Gradul de handicap depinde obligatoriu de gradul de invaliditate,caci am gradul II la invaliditate,tot dintr-un exces de zel al medicului de la experetiza medicala. CONTESTATIE NU AM FACUT ,CACI ar fi trebuit sa merg la Bucuresti unde nu pot suporta deplasarea.Ce ma sfatuiti sa fac pentru dreptul meu la handicap grav? MULTUMESC ANTICIPAT!
Singura solutie era sa fi depus o contestatie impotriva deciziei de reincadrare in grad de deficienta fizica,in termenul legal de contestare.Daca nu ati facut-o si ati iesit din termen,din pacate nu mai aveti alta posibilitate legala de actiune.
buna ziua,
va multumesc pentru raspunsul primit!
Intrebare:MA impiedica cineva sa solicit o noua reevaluare la comisia medicala care mi-a dat rezultatul contestat de mine?Cu acelesi documente nu pot cere o noua evaluare?
Gradul de handicap depinde sau este legat de gradul de invaliditate? Trebuie obligatoriul ca in ambele cazuri sa fie acelasi GRAD?
Va multumesc anticipat!
Certificatul de incadrare a unei persoane in grad de handicap atesta gradul de handicap, faptul ca persoana necesita sau nu necesita protectie speciala si ca beneficiaza sau nu de drepturile conferite prin lege.(legea 448/2006) Aceste drepturi vor fi inscrise nominal in certificat
Gradul de handicap ce se atesta prin certificat poate fi:
- usor (fara deficienta functionala)
- mediu
- accentuat
- grav
Nu depinde de gradul de invaliditate in care ati fost incadrat (I,II,III)in vederea stabilirii pensiei de invaliditate,care este o prestatie de asigurari sociale,reglementata de legea pensiilor-Lg263/2010.
Dupa conceptia presedintelui de la comisia medicala handicap adulti, ar trebui sa merg la comisia de la casa de pensii care m-a incadrat la gradul II de invaliditate(2009) si aici sa-mi dea gradul I ..Chiar raspunsul sau a fost:"da mergi la casa de pensii sa-ti dea ei gradul I".Voi merge si acolo, insa eu am decis ca la handicap este mai bine pentru mine avand mai multe facilitati.Nu am inteles prea bine ,eu nu mai pot cere nici o evaluare la comisia locala ,chiar daca certificatul meu este PERMANENT?
MULTUMESC!
Dvs. puteti cumula pensia de invaliditate cu indemnizatia de handicap, nu e nevoie sa alegeti una dintre ele.