avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Hotarare definitiva in timpul campaniei electorale
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Hotarare definitiva in timpul campaniei electorale

Buna ziua,

Vreau sa discutam un subiect foarte interesant, eu personal nu am mai intalnit.

Un candidat pt f-tia de primar, i s-a dat o amenda penala de 2 000 lei pt ultraj, el a atacat cu recurs, apoi a facut contestatie in anulare, recent (16 mai 2012) i s-a respins cererea de la Curtea de Apel admitandu-se hot din prima instanta, drept urmare hotararea primei instante ramane. - deci e trecuta in cazier.

Acum, continuare e foarte interesanta:

El s-a inscris drept candidat la alegerile locale, inscrierea fiind facuta pana pe 1 mai. Acum ca s-a dat verdictul definitiv dupa inscriere, cum se mai poate contesta ?
Nu am gasit nici o prevedere care sa ne ajute in acest caz.

Ce credeti ca ar trebui facut ? Pana la urma avem un candidat cu cazier la functia de primar.

Va multumesc in avans. Voie buna.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 00:29, 19 Mai 2012
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici sa nu mai dechideti unu nou topic pe aceeasi tema.
( pct.3.3 din Regulament)
Pentru a continua discutia, aveti posibilitatea sa folositi optiunea raspunde.
Multumesc pentru intelegere.
Igor1987 a scris:

Buna ziua,
Spuneti-mi va rog, se poate ca un individ care a primit la finele lui 2011 o amenda penala de 2000 lei pt ultraj - deci amenda inca trecuta in cazier, sa poata avea dreptul sa candideze pt functia de primar ?
Situatia este urmatoarea:
Candidatul despre care vorbesc a avut termenul ultimei cai de atac acum pe 16 mai si i s-a respins. El si-a depus candidatura la biroul electoral local la inceputul lunii, fara nici o problema fiindca cei de la birou il stiu foarte bine. Acum ca are cazier ce e de facut, cine trebuie sa actioneze de drept sau unde se poate face sesizare ?
Multumesc

pneagu a scris:

Am vazut ca o persoana este arestata si s-a inscris ca independent pentru functia de primar, de ce nu si unul cu amenda?!
Se pare ca infractiunea penala este o "conditie" pentru a candida. Unul cinstit nu stie ce sa faca cu bugetul.
Reactia normala trebuie sa fie a alegatorilor daca lege este "anormala"!



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de intretinere petre61 petre61 tatal meu a facut un contract de intretinere unei doamne care a avt grija de el pe dara de 19 06 a fost semnat si pe 21 sa spanzurat se ote ataca contractul? (vezi toată discuția)
Mostenire dupa bunici nutisoare nutisoare Bunicii mei au avut 4 copii.La moartea bunicii unul dintre copii a renuntat la mostenire.Intre timp au decedat tori copii si apoi bunicul.Cine are drept d4e ... (vezi toată discuția)
Legea mai favorabila animacikaa animacikaa daca cineva va fi condamnat la inchisoare cu executare (definitiv) sa zicem in aprilie (pt inselaciune) si in febr 2014 intra in vigoare nuol cod penal atunci ... (vezi toată discuția)