Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie Proces-Verbal - data gresita
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie Proces-Verbal - data gresita

Buna!
In data de 11.12.2008, am fost sanctionat de catre un agent de circulatie, pentru defectiuni la sistemul de iluminat (pozitii). Problema e ca agentul a intocmit procesul verbal cu data de 11.10.2008, prin aceasta eu nemaiputand sa platesc jumatate din minimul amenzii, si ma gandesc si la termenul de 15 zile in care pot face contestatia.
Certificatul masinii a fost suspendat, agentul eliberandu-mi o dovada, pe care apare data corecta.
Pot sa cer anularea procesului verbal pentru acea data eronata, datorita careia nu am putut plati jumatate din minimul amenzii ?
Va multumesc!
O.G. nr. 2/2001privind regimul juridic al contravenţiilor:
Art. 16. - (1) Procesul-verbal de constatare a contravenţiei va cuprinde în mod obligatoriu: data şi locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea şi instituţia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupaţia şi locul de muncă ale contravenientului; descrierea faptei contravenţionale cu indicarea datei, orei şi locului în care a fost săvârşită, precum şi arătarea tuturor împrejurărilor ce pot servi la aprecierea gravităţii faptei şi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileşte şi se sancţionează contravenţia; indicarea societăţii de asigurări, în situaţia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulaţie; posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, dacă acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a căii de atac şi organul la care se depune plângerea.
Art. 17. - Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a
datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată şi din oficiu.

In cazul dvs. data nu lipseste, dar este gresita.Cereti anularea procesului verbal de contraventie.
llaurescu a scris:

Buna!
In data de 11.12.2008, am fost sanctionat de catre un agent de circulatie, pentru defectiuni la sistemul de iluminat (pozitii). Problema e ca agentul a intocmit procesul verbal cu data de 11.10.2008, prin aceasta eu nemaiputand sa platesc jumatate din minimul amenzii, si ma gandesc si la termenul de 15 zile in care pot face contestatia.
Certificatul masinii a fost suspendat, agentul eliberandu-mi o dovada, pe care apare data corecta.
Pot sa cer anularea procesului verbal pentru acea data eronata, datorita careia nu am putut plati jumatate din minimul amenzii ?
Va multumesc!

Ce noroc aveti! Procesul verbal de stabilire si sanctionare a contraventiei este nul de drept si instanta de drept comun (judecatoria) va constata acest lucru de la primul termen!
Mult succes si sarbatori fericite!
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc pentru informatii !
Sarbatori Fericite!
Eu am primit in data de 29 dec amenda pentru parcarea pe Iuliu Maniu, prin faimoasa taxa de ridicare a masinii de 500 de lei plus 4 puncte de amenda si 3 puncte de penalizare.

Am observat insa ca au scris pe chitanta si proces verbal ca amenda contraventionala se da conform articolului 100 / 2 si dupa ce am recitit codul rutier am observat ca de fapt este 100 / 3 textul cu "3. nerespectarea semnificatiei indicatoarelor si marcajelor de obligare;", adica eram obligat sa nu stationez.

Acum intrebarea este pot sa contest procesul verbal ?

In plus de asta se afirma ca as fi fost filmat pe caseta 789, cum ca am stat mai mult de 5 minute, dar nu cred ca au fost asa de minutiosi.
adriantemax, utilizator
Aveti dreptul sa contestati procesul verbal de constatare a contraventiei in tremen de 15 zile de la comunicare.
In conformitate cu art 17 din OG 2 /2001privind regimul juridic al contraventiilor : "Art. 17. - Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată şi din oficiu."
In cazul dumneavoastra, daca fapta a fost corect precizata, dar nu s-a facut corect indicarea actului normativ prin care se stabileşte şi se sancţionează contravenţia este mai greu sa obtineti anularea procesului verbal, dar puteti solicita inlocuirea sanctiunii amenzii cu avertisment.