Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie vs Vanzare-cumparare vs Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie vs Vanzare-cumparare vs Contract de intretinere

Buna ziua.
Va rog spuneti-mi care din cele trei variante implica taxe / costuri / impozite / onorarii notariale mai mici, daca o mama doreste sa treaca dreptul ei la proprietate (referitoare la cota sa parte dintr-un teren detinut impreuna cu mai multe persoane) pe numele unicului copil major ?

Am mai citit raspunsuri la intrebari asemanatoare, diferenta aici constand in faptul ca nu exista mai multi copii si implicit nimeni nu ar avea motive sa conteste / atace vreuna din cele 3 cai : donatia, vanzarea-cumpararea, contractul de intretinere.

De mentionat ca toate cele 3 variante ar fi simple formalitati, relatia mama - copil major fiind foarte buna si deasemeni nefiind necesara nici o intretinere propriu-zisa, pensia si restul posibilitatilor financiare fiind mai mari in cazul mamei decat in cazul unicului copil major.

Va multumesc.
Donatie.

rude de gradul 1 - Nu se datoreaza impozit.
Dar donatia nu presupune un onorariu norarial egal sau aproape egal ca la vanzare-cumparare ?
Am mai citit intre timp alte doua variante:

4. Donatie sub forma unui inscris sub semnatura privata (pe formulare speciale), sau chiar atestat de un avocat, dar nu prin notar.

5. Antecontract si actiune in emiterea unei hotarari care sa tina loc de vanzare-cumparare. Se ocoleste astfel onorariul notarial, dar se plateste impozitul, care la notar nu s-ar plati (fiind rude de gradul 1).

PS: Desi recunosc ca pana acum varianta nr.3: Contract de Intretinere mi se pare cea mai favorabila, insa astept inca parerile dvs si eventual putin detaliata varianta propusa. Pro si contra.

Va multumesc anticipat inca odata.
laur2012, utilizator
laur2012 a scris:

Dar donatia nu presupune un onorariu norarial egal sau aproape egal ca la vanzare-cumparare ?
Am mai citit intre timp alte doua variante:

4. Donatie sub forma unui inscris sub semnatura privata (pe formulare speciale), sau chiar atestat de un avocat, dar nu prin notar.

5. Antecontract si actiune in emiterea unei hotarari care sa tina loc de vanzare-cumparare. Se ocoleste astfel onorariul notarial, dar se plateste impozitul, care la notar nu s-ar plati (fiind rude de gradul 1).

Va multumesc anticipat inca odata.

4.transferul dreptului de proprietate se face numai prin act autentic. iar cei de la cadastru nu va intabuleaza daca nu aveti act notarial sau hotarare judecatoreasca (care sa tina loc de act de vindere-cumparare)
5.in caz de antecontract + actiune in emiterea...., veti plati o taxa judiciara de timbru similara celei de la notar, sau chiar mai mare.
Donatia sub Sanctiunea nultitatii absolute se face in forma autentica, la notar!
Varianta 5 va complicati...
La vanzare se plateste impozit indiferent de gradul de rudenie!
Doamna avocat a spus donatia care este scutita de impozit intre rude pana la gradul 3 inclusiv, nu de vanzare, la vanzare se plateste impozit pe tranzactie.
Donatia este cea mai simpla pentru ca este fara sarcini, adica nu va obligati la nimic, contractul de intretinere presupune obligatia dvs a debitorului obligatiei de intretinere la a presta intretinere creditorului obligatiei de intretinere, hrana, medicamente, haine, cheltuielile de inmormantare, in caz de neexecutare a obligatiei de intretinere se poate cere rezolutiunea contractului. Contractul de intretinere se face si in prezenta unui asistent de la autoritatea tutelara conform legii 17/2000. Se percepe si la intretinere onorariu notarial.
Donatia nu presupune, daca nu este cu sarcina, Decat recunostinta donatarului care primeste bunul, nu se poate revoca Decat in anumite conditii Clar prevazute si aume atentat la viata donatorului, refuzul de alimente.
dinu cezar a scris:
4.transferul dreptului de proprietate se face numai prin act autentic. iar cei de la cadastru nu va intabuleaza daca nu aveti act notarial sau hotarare judecatoreasca (care sa tina loc de act de vindere-cumparare)
5.in caz de antecontract + actiune in emiterea...., veti plati o taxa judiciara de timbru similara celei de la notar, sau chiar mai mare.

Va multumesc.
Reiese ca tot solutia propusa de dna avocat s-ar ajunge.
Pentru varianta 4 autenticitatea (sau atestarea) nu o poate face semnatura privata, sau doar un avocat?
Iar prin hotarare judecatoreasca nu este mai ieftin decat prin notar? Ca o paralela, stiam ca de exemplu o iesire din indiviziune (la notar) este mult mai costisitoare decat o dezmembrare (in instanta). Sau stiam eronat acest lucru?
Cu alte cuvinte, valabil si pentru varianta 5, eu stiam ca taxa judiciara este mult mai mica decat onorariul notarial.
Despre varianta 3 nu mi-ati spus nimic, am editat eu prea tarziu.