Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Am cumpărat în 2005 un teren de 2000 mp iar în urma unor măsurători am constatat ca suprafaţa este mai mica pentru ca o parte din acest teren este folosita de un vecin. L-am dat în judecata pentru graniţuire si stabilire liniei de hotar însa acesta a cerut sa i se constate uzucapiunea pe art 28 din DL 115/1938 pe motiv că termenul s-a împlinit înainte de 2005 an in care am cumparat eu. Credeti ca este admisibila o astfel de cerere reconventionala?
Da.Insa aici pot fi anumite discutii cu privire la terenul pe care l-ati cumparat dvs., daca afost preluat de stat ....etc. De exemplu uzucapiunea nu poate fi invocata cu privire la un teren preluat abuziv.