avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Am cumpărat în 2005 un teren de 2000 mp iar în urma unor măsurători am constatat ca suprafaţa este mai mica pentru ca o parte din acest teren este folosita de un vecin. L-am dat în judecata pentru graniţuire si stabilire liniei de hotar însa acesta a cerut sa i se constate uzucapiunea pe art 28 din DL 115/1938 pe motiv că termenul s-a împlinit înainte de 2005 an in care am cumparat eu. Credeti ca este admisibila o astfel de cerere reconventionala?
Cel mai recent răspuns: AMALIA MORLOVA , Avocat 17:53, 22 Mai 2012
Da.Insa aici pot fi anumite discutii cu privire la terenul pe care l-ati cumparat dvs., daca afost preluat de stat ....etc. De exemplu uzucapiunea nu poate fi invocata cu privire la un teren preluat abuziv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune in baza d.l.115/1938 shiba shiba Buna seara tuturor! Am o speta mai deosebita si poate ma puteti ajuta. Un teren situat in Ardeal deci, regim de Carte funciara, uzucapiune in baza art.28 ... (vezi toată discuția)
Renuntarea la drept in apel intr-o cauza avand ca obiect granituire ContSters305985 ContSters305985 am exercitat o actiune in granituire a unei curti - constructii cumparata in cote de 1/2 anterior intrarii in vigoare a legii cadastrului si cartii funciare. ... (vezi toată discuția)
Legea 115/1938 FodorLevente FodorLevente Buna ziua ! Am cumparat un teren (de la socrul meu) de 650 mp,in 2007.In vecinatatea mea,era un teren care a fost nationalizat,de 950 mp,si care a fost ... (vezi toată discuția)