Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorarea punctajului pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorarea punctajului pentru activitatea lucrata in grupa I incepand cu 1 ianuarie 2010

am iesit la pensie in 4 nov. 2009 la cerere cu o pensie de 932 lei. am lucrat in grupa I de munca. nu mi s-a marit pensia de la 1.01.2010 conform OUG 209/2008. de ce?
Ati beneficiat de intreaga majorare odata cu deschiderea drepturilor la pensie.Vi s-au aplicat prevederile legii 218/2008.Punctajul suplimentar in urma aplicarii legii 218/2008 este mentionat in decizie.
nu beneficiez si de majorari dupa 1.01.2010 conform oug 209/2008?
Nu.

Legea 263/2010

Art. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.

(3) De cresterea punctajelor anuale prevazuta la alin. (1) beneficiaza si persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001—2 noiembrie 2008 inclusiv,

Asadar de majorare beneficiaza doar cei care si-au deschis drepturile pana la 02/11/2008 inclusiv.

-Cei care si-au deschis drepturile in perioada 03/11/2008 - 08/12/2008 au beneficiat de prevederile legii 218/2008.

Legea 19/2000 modificata si completata prin legea 218/2008

Art. 782. – (1) Asiguraţii care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupe superioare de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, precum şi cei care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în condiţii speciale sau deosebite, potrivit legislaţiei în vigoare după această dată, beneficiază de majorarea punctajelor realizate în perioadele respective, după cum urmează:

a) cu 50% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri încadrate în condiţii speciale, potrivit legislaţiei în vigoare după această dată;

b) cu 25% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri încadrate în condiţii deosebite, potrivit legislaţiei în vigoare după această dată.

Cei care si-au deschis drepturile in perioada 09/12/2008 la 31/12/2010 au beneficiat de prevederile O.U.G.209/2008

Legea 19/2000 modificata si completata de O.U.G.209/2008

2. Articolul 782 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 782. - (1) Asiguratii care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiaza de majorarea punctajelor anuale, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.