Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala,obligatiile angajatorului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala,obligatiile angajatorului

Buna ziua,
As dori sa aflu cum as putea sa concediez pe cineva motivand cu desfiintarea postului ca urmare a dificultatilor economice?Ce documente imi trebuie, unde trebuie sa le depun,in ce conditii se poate efectua?Eu ca angajator ce obligatii am?
Va multumesc anticipat
O decizie a patronatului de desfintare a postului dorit,
Un preaviz acordat salariatului de 20 zile lucratoare in care salariatul are dreptul de a lucra doar 4 ore si sa fie platit pentru 8 ore, aceste ore se pot acorda si cumulat,
Decizie de incetare a contractului de munca,
Un salariu compensator acordat salariatului la incetarea activitatii,
Compensarea concediului de odihna neefectuat.
Eliberarea unei adeverinte tip necesara salariatului pentru solicitarea indemnizatiei de somaj.
Decizia impreuna cu o copie a preavizului se depune la ITM.
In cazul in care carnetele de munca sunt pastrate la societate se completeaza la zi carnetul de munca si se vizeaza la ITM.
Decizia de incetare a c.i.m. , in temeiul art.65 alin.1 C.mun., se depune la ITM in termen de 5 zile de la perfectarea acesteia.
adelaida_07 a scris:

O decizie a patronatului de desfintare a postului dorit,
Un preaviz acordat salariatului de 20 zile lucratoare in care salariatul are dreptul de a lucra doar 4 ore si sa fie platit pentru 8 ore, aceste ore se pot acorda si cumulat,
Decizie de incetare a contractului de munca,
Un salariu compensator acordat salariatului la incetarea activitatii,
Compensarea concediului de odihna neefectuat.
Eliberarea unei adeverinte tip necesara salariatului pentru solicitarea indemnizatiei de somaj.
Decizia impreuna cu o copie a preavizului se depune la ITM.
In cazul in care carnetele de munca sunt pastrate la societate se completeaza la zi carnetul de munca si se vizeaza la ITM.

Bineinteles, in perioada de preaviz, se cere ajutorul ALOFM pentru redistribuirea in munca a salariatului pritr-o adresa scrisa de solicitare, in conformitate cu pregatirea sa profesionala.
Daca raspunsul este negativ, abia atunci se poate elibera la finalul perioadei depreaviz, decizia de concediere cu art. 65.1 si adeverinta de venit cu 12 lucrate in ultimii 2 ani.
Pentru concedierea individuala pentru desfiintarea postului nu exista aceasta obligativitate in niciun text de lege, numai pentru concedierea colectiva angajatorul are obligatia de a instiinta AJOFM.
Va multumesc foarte mult , mi-ati fost de mare ajutor.