Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs art.278 ind.1 C.p.p
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs art.278 ind.1 C.p.p

Se poate face recurs daca la judecatorie avem definitiv?
plângere împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în judecată (art.278 ind.1 C.p.p.)
Ţ I : Petent
B G : Intimat
B L : Intimat
P A : Intimat
N i : Intimat
10/05/2012 respinge plângerea
Solutie: În baza art. 2781 alin. 8 lit. a C.pr.pen., respinge plângerea formulată de petentul Ţ I, în contradictoriu cu intimaţii B G, B L, P A şi N l , ,ca neîntemeiată. Menţine rezoluţia procurorului de caz din data de pronunţată de Parchetul de pe lângă Judecătoria în dosarul nr., precum şi rezoluţia prim-procurorului aceluiaşi parchet nr. din data de 05.04.2012. În baza art. 192 alin. 2 C.pr.pen. obligă petentul la plata sumei de 350 lei, reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 10.05.2012.
2kappa, utilizator
Nu, hotararea este definitiva si nu mai poate fi atacata cu recurs.
Calea de atac a recursului a fost inlaturata prin modificarea al. 10 al art 278. ind. 1 c.proc.c.pen. de art.XVIII pct 39 din legea 202/2010.
Hotararea judecatoreasca este definitiva.
Hotărârea judecătorului pronunţată potrivit art.278 ind.1 c.p.p.alin. 8 este definitivă.
Astazi ne am trezit cu
Recurs 15/05/2012 Ţ I
Pagina 1

TERMENE DE JUDECATÃ:
Data Detalii
Solutie:
Pagina 1
la CURTEA DE APEL

Va multumesc
2kappa, utilizator
Din cate vad petentul TI a declarat recurs.
Avand in vedere ca textul de lege nu mai prevede posibilitatea atacarii cu recurs, acesta va fi respins ca indamisibil.