avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs art.278 ind.1 C.p.p
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs art.278 ind.1 C.p.p

Se poate face recurs daca la judecatorie avem definitiv?
plângere împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în judecată (art.278 ind.1 C.p.p.)
Ţ I : Petent
B G : Intimat
B L : Intimat
P A : Intimat
N i : Intimat
10/05/2012 respinge plângerea
Solutie: În baza art. 2781 alin. 8 lit. a C.pr.pen., respinge plângerea formulată de petentul Ţ I, în contradictoriu cu intimaţii B G, B L, P A şi N l , ,ca neîntemeiată. Menţine rezoluţia procurorului de caz din data de pronunţată de Parchetul de pe lângă Judecătoria în dosarul nr., precum şi rezoluţia prim-procurorului aceluiaşi parchet nr. din data de 05.04.2012. În baza art. 192 alin. 2 C.pr.pen. obligă petentul la plata sumei de 350 lei, reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 10.05.2012.
Ultima modificare: Joi, 24 Mai 2012
2kappa, utilizator
Nu, hotararea este definitiva si nu mai poate fi atacata cu recurs.
Calea de atac a recursului a fost inlaturata prin modificarea al. 10 al art 278. ind. 1 c.proc.c.pen. de art.XVIII pct 39 din legea 202/2010.
Hotararea judecatoreasca este definitiva.
Hotărârea judecătorului pronunţată potrivit art.278 ind.1 c.p.p.alin. 8 este definitivă.
Astazi ne am trezit cu
Recurs 15/05/2012 Ţ I
Pagina 1

TERMENE DE JUDECATÃ:
Data Detalii
12/06/2012
Solutie:
Pagina 1
la CURTEA DE APEL

Va multumesc
Ultima modificare: Joi, 24 Mai 2012
2kappa, utilizator
Din cate vad petentul TI a declarat recurs.
Avand in vedere ca textul de lege nu mai prevede posibilitatea atacarii cu recurs, acesta va fi respins ca indamisibil.

Alte discuții în legătură

Recurs plangere impotriva rezolutiei - admisibilitate colonelu81 colonelu81 Plingere penala . Procuror da NUP , procuror ierarhic superior confirma solutia , se face plangere impotriva solutiei la instanta . Instanta respinge plangerea ... (vezi toată discuția)
Nelamurire la sentinta judecatoreasca (accident cu victime) apaula apaula buna ziua,am si eu o problema:in 2011 am avut un accident in care am lovit o persoana pe trecerea de pieton,in urma acidentului victima a depus la dosar un act ... (vezi toată discuția)
Castig in instanta contra actelor procurorului. fara cheltuieli judiciare (?!) xuser xuser Num?r unic dosar: ............................... Înregistrat în data de: 16.12.2011 Obiect dosar: plângere împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor ... (vezi toată discuția)