avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diferente inregistrate in contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diferente inregistrate in contabilitate

daca factura a fost de 10.09 si am platit 10.10 ,diferenta unde o inregistrez
Cel mai recent răspuns: andreeadumitrascu24 , utilizator 10:27, 30 Mai 2012
In contul 6588.
Inteleg ca platiti o factura de la un furnizor inregistrata astfel :
%. . 401 10,09
6xxx
4426
Aceasta factura o achitati ( ex. din casa)
5311. 401. 10,10


Diferenta de 0,01 ramane in 401 furnizorul x

Sincer nu am inteles rostul contului 6588.....
pentru @MIV
are rost contul pentru ca se plateste 401=5311 cu val.10.09 lei, daca factura a fost inregistrata cu 10.09 lei in contabilitate si s-a facut plata mai mult.
6588=5311 cu val.0.01 lei..
logic.nu?
Ultima modificare: Joi, 24 Mai 2012
iulia53, utilizator
@lucretiav spune ca a platit suma respectiva .Nu ca a inregistrat-o gresit, in plus.Daca a platit in plus furnizorul, suma ramane de inregistrat in plus la furnizor.:)
Exact asta am vrut sa spun... Dar probabil ca nu m-am facut inteles cu exemplificarea inregistrarilor...

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: sc platitoare ... debutant2013 debutant2013 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: sc platitoare de TVA trimestrial, TVA la incasare, impozit pe profit in 2023, micro pana in 2023, a ... (vezi toată discuția)
Inchidere sold debitor cont furnizor mihaelacn mihaelacn Buna ziua! Am inregistrat o plata catre un furnizor fara sa am inregistrata factura si in concesinta soldul final al contului 401/X este debitor. Cum pot sa ... (vezi toată discuția)
Chitanta neinregistrata in registrul de casa Cabinet expertcontabil Dontu Irina Carmen Cabinet expertcontabil Dontu Irina Carmen Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta> Administratorul unei societati a emis chitanta de incasare pentru o factura de vanzare in noiembrie ... (vezi toată discuția)