Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diferente inregistrate in contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diferente inregistrate in contabilitate

daca factura a fost de 10.09 si am platit 10.10 ,diferenta unde o inregistrez
In contul 6588.
Inteleg ca platiti o factura de la un furnizor inregistrata astfel :
%. . 401 10,09
6xxx
Aceasta factura o achitati ( ex. din casa)

Diferenta de 0,01 ramane in 401 furnizorul x

Sincer nu am inteles rostul contului 6588.....
pentru @MIV
are rost contul pentru ca se plateste 401=5311 cu val.10.09 lei, daca factura a fost inregistrata cu 10.09 lei in contabilitate si s-a facut plata mai mult.
6588=5311 cu val.0.01 lei..
logic.nu?
iulia53, utilizator
@lucretiav spune ca a platit suma respectiva .Nu ca a inregistrat-o gresit, in plus.Daca a platit in plus furnizorul, suma ramane de inregistrat in plus la furnizor.:)
Exact asta am vrut sa spun... Dar probabil ca nu m-am facut inteles cu exemplificarea inregistrarilor...