Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchidere sold debitor cont furnizor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchidere sold debitor cont furnizor

Buna ziua!
Am inregistrat o plata catre un furnizor fara sa am inregistrata factura si in concesinta soldul final al contului 401/X este debitor. Cum pot sa inchid acest cont? M-am gandit la 6588, cheltuiala nedeductibila! E ok asa?

Merci!
De ce nu solicitati o copie a facturii de la furnizor?
Plata catre furnizor, in lipsa facturii, se poate reflecta in contul 409 ( 4091-pt achizitia de stocuri, 4092- pt servicii). Cand vine factura, se face regularizarea si se inchid ambele conturi (atat 409 cat si 401).
1. 409=5121 (5311)
2. %= 401
xxx
3. 401=409
De regula, la inventarierea de la sfarsitul anullui, se corecteaza si "ramasitele" conturilor 4111 si 401, prin 6588 si 7588, dar cu sume nesemnificative provenite din "mici" erori contabile sau din alte motive.
Avansul va trebui restituit de catre partener (furnizor) atata vreme cat operatia economica nu a avut loc (livrarea produselor/prestarea de servicii etc). Clarificati situatia!