avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchidere sold debitor cont furnizor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchidere sold debitor cont furnizor

Buna ziua!
Am inregistrat o plata catre un furnizor fara sa am inregistrata factura si in concesinta soldul final al contului 401/X este debitor. Cum pot sa inchid acest cont? M-am gandit la 6588, cheltuiala nedeductibila! E ok asa?

Merci!
Cel mai recent răspuns: Doina B , utilizator 08:01, 6 August 2010
De ce nu solicitati o copie a facturii de la furnizor?
Plata catre furnizor, in lipsa facturii, se poate reflecta in contul 409 ( 4091-pt achizitia de stocuri, 4092- pt servicii). Cand vine factura, se face regularizarea si se inchid ambele conturi (atat 409 cat si 401).
1. 409=5121 (5311)
2. %= 401
xxx
4426
3. 401=409
De regula, la inventarierea de la sfarsitul anullui, se corecteaza si "ramasitele" conturilor 4111 si 401, prin 6588 si 7588, dar cu sume nesemnificative provenite din "mici" erori contabile sau din alte motive.
Avansul va trebui restituit de catre partener (furnizor) atata vreme cat operatia economica nu a avut loc (livrarea produselor/prestarea de servicii etc). Clarificati situatia!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avans furnizori modimpex modimpex buna ziua! as avea nevoie de un pic de ajutor in urmatoarea situatie: fac o plata prin banca catre un furnizor pe baza unei proforme; dupa doua zile imi vine ... (vezi toată discuția)
Inchidere cont 4092 dutescu maria dutescu maria in luna iunie am inregistrat plata facturii proforme ptr. kit de semnatura electronica, in contul 4092 ( fara sa inreg. proforma deoarece nu se inregistreaza). ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila achizitie tamplarie pvc scorus69 scorus69 va rog sa mi spune ti monografia contabila a unei achizitii de tamplarie pvc pentru un stand -are contract de comodat,unde este punt de lucru. -plateste ... (vezi toată discuția)