Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Ma pensionaz in luna iulie a acestui an, doresc sa aflu daca beneficiez de concediu de odihna integral, sau doar aferent perioadei lucrate.
Art. 145
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
Veti beneficia de CO numai pentru perioada lucrata .. ianuarie-iulie 2012.

Dispozitiile art. 145 alin. (2) din Codul muncii, conditioneaza acordarea concediului de odihna de activitatea prestata într-un an calendaristic ..... Aceasta trebuie raportata la perioada din anul calendaristic cuprinsa între începutul anului şi data acordarii concediului de odihna.