Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Competenta teritoriala stabilire domiciliu minor si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Competenta teritoriala stabilire domiciliu minor si pensie alimentara

Dintr-o relatie de concubinaj a rezultat un copil. Relatia concubinilor s-a consumat in strainatate. Minorul este in Romania. Parintii copilului in Romania au domicilii in judete diferite. Cum se stabileste competenta teritoriala pentru actiunea de stabilire a domiciliului minorului si contributia la cresterea si educarea lui?
Cod procedura civila:

Art. 10
In afara de instanta domiciliului paratului, mai sunt competente urmatoarele instante:
1. in cererile privitoare la executarea, anularea, rezolutiunea sau rezilierea unui contract, instanta locului prevazut in contract pentru executarea, fie chiar in parte, a obligatiunii;
2. in cererile ce izvorasc dintr-un raport de locatiune a unui nemiscator, in actiunile in justificare sau in prestatiune tabulara, instanta locului unde se afla nemiscatorul;
3. in cererile ce izvorasc dintr-o cambie, cec sau bilet la ordin, instanta locului de plata;
4. in cererile privitoare la obligatii comerciale, instanta locului unde obligatia a luat nastere sau aceea a locului platii;
5. in cererile izvorate dintr-un contract de transport, instanta locului de plecare sau de sosire;
6. in cererile impotriva unei femei casatorite (nn: principiul egalitatii sexelor abroga implicit aceasta prevedere) care are resedinta obisnuita deosebita de aceea a sotului, instanta resedintei femeii;
7. in cererile facute de ascendenti sau descendenti pentru pensia alimentara, instanta domiciliului reclamantului;
8. in cererile ce izvorasc dintr-un fapt ilicit, instanta in circumscriptia careia s-a savarsit acel fapt.

Pentru stabilirea domiciliului minorului competenta este instanta de la domiciliul paratului, iar pentru pensie de intretinere competente sunt atat instanta de la domiciliul paratului, cat si instanta de la domiciliul reclamantului.

In cazul dvs. actiunea se introduce la instanta de la domiciliul paratului.