avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general registru de evidenta fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

registru de evidenta fiscala

rog sa-mi explice si mie cineva ce este acela registrul de evidenta fiscala si prin ce act normativ a fost infiintat. mii de multumiri pt. ajutor
A aparut initial in Hot. nr. 859 din 16 august 2002
pentru aprobarea Instructiunilor privind metodologia de calcul al impozitului pe profit MOf nr. 640 din 29 august 2002
apoi in

Normele metodologice de aplicare a Legii 571/ 2003 privind Codul fiscal - cap.II Calculul profitului impozabil
15. Pentru determinarea profitului impozabil contribuabilii sunt obligati sa intocmeasca un registru de evidenta fiscala, intr-un singur exemplar, compus din cel putin 100 de file, tinut in forma scrisa sau electronica. Completarea se face in ordine cronologica, iar informatiile inregistrate trebuie sa corespunda cu operatiunile fiscale si cu datele prezentate in declaratiile de impunere. Registrul de evidenta fiscala se completeaza in toate situatiile in care informatiile cuprinse in declaratia fiscala sunt obtinute in urma unor prelucrari ale datelor furnizate din inregistrarile contabile. Modul de completare a registrului de evidenta fiscala este la latitudinea fiecarui contribuabil, in functie de specificul activitatii si de necesitatile proprii ale acestuia. Acestea se refera la: calculul dobanzilor si al diferentelor de curs valutar deductibile fiscal, amortizarea fiscala, reduceri si scutiri de impozit pe profit, evidenta fiscala a vanzarilor cu plata in rate, valoarea fiscala in cazul efectuarii operatiunilor prevazute la art. 27 din Codul fiscal, alte asemenea operatiuni.

>rog sa-mi explice si mie cineva ce este acela registrul de evidenta fiscala si prin ce act normativ a fost infiintat. mii de multumiri pt. ajutor


>rog sa-mi explice si mie cineva ce este acela registrul de evidenta fiscala si prin ce act normativ a fost infiintat. mii de multumiri pt. ajutor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registru de evidenta fiscala CorinaRS CorinaRS Buna ziua, am o rugaminte, o firma a fost platitoare de impozit pe profit pana in 31.12.2012, apoi a trecut la impozit pe venit. Se mai completeaza Registrul ... (vezi toată discuția)
Registru ionzanfir ionzanfir ce se completeaza in registr.de evid.fiscala,parerile sant impartite:chelt.si veniturile trimestrial doar totalurile si impozitul calc.16% (vezi toată discuția)
Registrul de evidenta fiscala - obligatoriu pentru firmele care au trecut de la micro impozit pe venit la impozit pe profit Magda Staicu Magda Staicu Conform pct 15 din normele de aplicare ale codului fiscal pentru firmele care trec de la impozitul pe venit la impozitul pe profit trebuie tinut registrul de ... (vezi toată discuția)