Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Probleme leasing auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Probleme leasing auto

Buna ziua.In 2008 am facut un contract de leasing cu porsche bank.
Problema 1. Sunt obligat sa platesc asigurarea rca trimisa de ei (ei fiind intermediari) cu sume mai mari cu 50-60% fata de alti asigurator, chiar si fata de cei de la care ei imi trimit refacturat. Eu in talonul masinii fiind ,,utiliztor'' platind rca ca si persoana fizica.
Problema 2. Am platit facturile la CASCO lunar, fiind la zi cu platile, dar ei in ultimile 4 luni nu mi-au incasat banii pe casco ci vairandu-i in contul pentru facturile rca fiind neplatite la ei, dar masina a fost asigurata cu polita RCA platita de mnine pe numele meu si pe seria masinii dar la alta firma care este mult mai ieftina, exemplu: la ei 1050 ron pe un an de zile eu an platit cu 570 tot pe un an de zile.
Va trebui sa verificat clauzele contractului de leasing , sa renegociati ce scrie acolo cu privire la asigurari .Daca nu doresc modificarea acelor dispozitii, sa formulati niste plangeri pt. clauze abuzive si, eventual, sa ii actionati in judecata pentru lamurirea acestor aspecte vadit dezavantajoase, pt./ dvs.
sdianaviolina a scris:

Va trebui sa verificat clauzele contractului de leasing , sa renegociati ce scrie acolo cu privire la asigurari .Daca nu doresc modificarea acelor dispozitii, sa formulati niste plangeri pt. clauze abuzive si, eventual, sa ii actionati in judecata pentru lamurirea acestor aspecte vadit dezavantajoase, pt./ dvs.

spuneti-mi va rog daca au voie sa incaseze banii pe care i-am platit pentru rata casco, sa-i bage la o asiguarre rca din 2008 pe care ei susutin ca nu a fost platita, eu neputatnd sa plec cu masina de la dealer fara rca.
Adica eu am platit lunar rata casco( de pe factura trimisa de ei, cu numar, suma si scris negru pe alb :reprezentant rata casco pe luna x ) ei m-au lasat su rate restane spunand ca banii au intrat pentru asiguararea rca din 2008.
spuneti-mi va rog daca au voie sa incaseze banii pe care i-am platit pentru rata casco, sa-i bage la o asiguarre rca din 2008 pe care ei susutin ca nu a fost platita, eu neputatnd sa plec cu masina de la dealer fara rca.
Adica eu am platit lunar rata casco( de pe factura trimisa de ei, cu numar, suma si scris negru pe alb :reprezentant rata casco pe luna x ) ei m-au lasat su rate restane spunand ca banii au intrat pentru asiguararea rca din 2008.
Din cate stiu eu, avand cateva lesing-uri in urma, proprietarul masinii si nu "intermediarul" , cum ii spuneti dumneavoastra (adica societatea de leasing) stabileste unde se face RCA-ul si care este valoarea lui. Dumneavoastra sunteti doar utilizator, nu proprietar, prin urmare, nu aveti dreptul sa alegeti un alt RCA. Daca v-ati facut RCA in alta parte, este problema dumneavoastra, pentru ca el nu este valabil. Daca in contract exista un articol in care se precizeaza valoarea maxima pe care v-o pot factura, raportat la piata, poate aveti vreo sansa, altfel, nu vad cum.
Sincera sa fiu, nu stiu cum vi s-a putut face RCA pe o masina pe care nu sunteti proprietar. Cand mi s-a terminat ultimul leasing, am vrut sa fac RCA si CASCO pe masina pe care eram utilizator pana in momentul terminarii leasing-ului, dar nu am putut face nimic pana nu le-am aratat talonul si cartea in care apaream ca si proprietar (iar actele au intarziat vreo trei saptamani din motive de schimbare de legislatie si din motive de "trebuie sa completati un formular, dar inca nu -am primit de la Minister").
am facut 3 asuguarari pana acum si am putu, doar cu talonul. finul meu are leasing dar la alta firma, la fel a facut unde a vrut el ,firma nu s-a impotrivit deloc, a spus ca este alegerea lui.
la bcr se face pe numele utilizatorului, valoarea fiin mai mica.
si nu vad cu ce ar deranja firma de leasing unde imi fac eu asigurare....ei nu au nimic de pierdut in afara de comisionul care si-l baga fiind broker si nu asigurator direct.
am leasing la porsche, asigurarea casco si rca care ei le fac sunt de la astra dar la un pret dublu.