Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Adaugare Cod CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Adaugare Cod CAEN

Buna ziua,

Detin un SRL care are cod CAEN 9522, am un spatiu comercial si vreau sa il folosesc ca sediu pentru incheieri de asigurari RCA, CASCO in colaborare cu o soc. de asigurari. Intrebarea mea este daca pot adauga si CAEN 6622?
SRL-ul pe care il detin este platitor de TVA. Pentru 6622 se plateste TVA? cum sa procedez?
Am mai citit pe aici, pe forum, dar erau subiecte din 2008 2009..
Va multumesc anticipat
andrei., utilizator
Puteti adauga si al doilea cod caen printr-o hotarare AGA si actualizarea actului constitutiv.
gerberga a scris:

Puteti adauga si al doilea cod caen printr-o hotarare AGA si actualizarea actului constitutiv.

Acesta este un raspuns general-valabil dar absolut eronat in materie de autorizare in activitatea de asigurari.
Conform legii 32/2000 privind acest domeniu, este interzisa atat asiguratorilor cat si brokerilor:

“Art. 34 – (3) Agentul de asigurare persoană juridică trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) să aibă ca obiect de activitate numai activitatea de agent de asigurare, cu excepţia prevăzută la art.33 alin. (2);”
“Art. 35 – (5) Orice broker de asigurare şi/sau reasigurare trebuie să îndeplinească următoarelecondi ţ ii:[...]
d) să aibă ca obiect de activitate numai activitatea de broker de asigurare şi/sau de reasigurare;”
Aceste activităţi sunt prevăzute la clasele
CAEN6511 - Activităţi de asigurări de viaţă;
6520 – Activităţi de reasigurare;
6512 – Alte activităţi de asigurări (exceptând asigurările de viaţă);
6621 – Activităţi de evaluare a riscului de asigurare şi a pagubelor;
6622 – Activităţi ale agenţilor şi brokerilor de asigurări;
6629 – Alte activităţi auxiliare activităţilor de asigurări şi fonduri de pensii.

Alte amanunte aici:
[ link extern ]

nucu$, utilizator
Codul de activitate CAEN 6622 este activitate sub conditie pentru care legea impune obiect de activitate unic, deci nu puteti desfasura in afara acestuia si alte activitati.

Poate infiinta cineva o Intreprindere Individuala in care sa practice urmatoarele activitati??
Principala: inmatriculari Auto
Secundare: asigurari RCA, de apartament, casa
Mentionez ca titularul II are Facultatea de Matematica finalizata.
Stiu ca pt asigurari exista conditia obiectului unic de activitate (nu stiu daca la toate)..dar nu stiu exact nici unde sa incadrez activitatile in codurile caen existente:
1. Pt inmatriculari auto e in regula 8219?
2. Pt asigurari RCA/casa care e mai potrivita: 6512 sau 6622?
1. Nu se poate deoarece activitatea cu acest cod vizează în activităţi de secretariat (dactilografiere, scriere, multiplicare etc.)
2. 6622 pentru ca va fi o activitate de intermediere.