Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Parintii mamei mele au decedat.Ea a stat impreuna cu acestia in casa care este pe numele lor si s-a ocupat de inmormitarea lor.Mama doreste sa faca dezbaterea succesiunii pentru trecerea casei pe numele ei, cele doua surori pe care le are fiind de acord cu acest lucru.Casa este batrineasca si nu are autorizatie de constructie, carte funciara si intabulare.Care sunt pasii care trebuie urmati pentru dezbaterea succesiunii, ce documente trebuie intocmite si care sunt costurile, in mare.
Interesati-va la Primarie sau Administratia financiara pentru a vedea starea legala a acestei case. Cineva a platit impozit pentru aceasta casa si terenul pe care se afla; acolo se va putea gasi si actul pe baza caruia s-au stabilit respectivele impozite.
Trebuie deasemenea dezbatuta mostenirea la un birou notarial,unde se va infatisa impreuna cu suririle. Acolo mama dvs. va da declaratie de acceptare iar surorile ei de renuntare.