Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se plateste prima de instalare?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se plateste prima de instalare?

cum se incaseaza prima de instalare in cazul in care imi gasesc de munca la peste 50 km de domiciliu
rubenchelu, utilizator
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 74. - Persoanele care în perioada în care beneficiazã de indemnizaţie de şomaj se încadreazã, potrivit legii, într-o localitate situatã la o distanţã mai mare de 50 km de localitatea în care îşi au domiciliul stabil, beneficiazã de o primã de încadrare acordatã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj egalã cu de douã ori valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare la data acordãrii.

Art. 75. - Persoanele care în perioada în care beneficiazã de indemnizaţie de şomaj se încadreazã, potrivit legii, într-o altã localitate şi, ca urmare a acestui fapt, îşi schimbã domiciliul primesc o primã de instalare, acordatã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, egalã cu de şapte ori valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare la data instalãrii.

2. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

3. - Prima de instalare se ofera cand va incadrati in alta localitate si schimbati domiciliul in acea localitate.
- Prima de incadrare se ofera atunci cand va incadrati intr-o alta localiate decat cea de domiciliu, la o distanta mai mare de 50 km, fara sa schimbati domiciliul.

4. Pentru acordarea primei de incadrare sau a primei de instalare veti depune la Agentia de Somaj urmãtoarele documente:
a) o cerere tip (0 completati la Agentia de Somaj);
b) actul de identitate, în copie, care sã ateste domiciliul stabil;
c) dovada încadrãrii în muncã printr-un act eliberat de angajator, cu precizarea locului de muncã unde persoana urmeazã sã îşi desfãşoare activitatea;
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane