Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Dreptul de vot la alegerile locale
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Dreptul de vot la alegerile locale

au dreptul de a lege persoanele cu vize de flotant in acelasi judet din comune invecinate?
Poti vota intr-o localitate, pe baza flotantului, doar daca a fost stabilit inainte de 10.03.2012. In aceste conditii, se va da o declaratie tip cum ca respectivul nu a votat si in localitatea de domiciliu.
Daca aveti de cel putin 3 luni viza de flotant, puteti vota in localitatea unde aveti resedinta in momentul de fata.
Buna Ziua,
Dar persoanele care sunt dintr-o localitate si si-au facut de exemplu buletin cu domiciliul stabil in alta localitate cu 2-3 saptamani inaintea alegerilor au drept de vot?
Exemplu: Domiciliul in Sinaia si cu 3 saptamani inainte de vot isi face buletin , legal, cu domiciliul in Predeal. Poate vota in Predeal?
Va multumec.
Puteti vota la sectia de votare din circumscriptia dvs. electorala - aceea unde este adresa dvs. de domiciliu, nu conteaza de cat timp il aveti stabilit acolo. Poate sa fie si cu 3 zile inainte de data alegerilor.