Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Probele in caz de casare cu trimitere spre rejudecare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Probele in caz de casare cu trimitere spre rejudecare intr-un proces penal

in caz de casare cu trimitere spre rejudecare la instanta de fond, trebuie refacuta intreaga probatiune (dupa cunostintele mele). insa ce se intampla dacao proba s-a pierdut de la dosar? este vorba despre un cd cu o inregistrare, pe baza caruia inculpatii au fost achitati initial. pe baza acestui cd s-a putut confirma faptul ca la data comiterii faptei acestia se aflau in alta parte. problema este ca in rejudecare cdul nu mai poate fi vizionat pt ca acesta a disparut de la dosar. se poate solicita ca proba sentinta primei instante, in care se consemneaza practic continutul cdului, daca aceasta a fost anulata? dc da, pe ce temei?
Este posibil .Art 508-512 din Codul de procedură penala reglementează situaţia reconstituirii înscrisurilor disparute de la dosar. Înţeleg că este vorba despre un cd, însă precis exista pe undeva, depusă spre conservare, o transcriere a conţinutului acelui cd. Fiind vorba despre o probă avută în vedere şi admisă de prima instanţă, nu ar fi motive să nu fie admisă încă o dată, câtă vreme nu este ilegală.
Este ciudat însă cum a putut să dispară de la dosar cd-ul. Poate că se mai află vreo copie la organele de up, dacă proba a fost depusă în faza de urmarire penală.
Depinde de motivele de casare.