Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore week-end
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore week-end

buna ziua, daca o salariata lucreaza sambata 4 ore si este platita dublu mai este cazul sa ii dam si luni liber (pentru a beneficia de cele 2 zile liber consecutiv)? multumesc anticipat!
In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern, se prevede in art.137 alin.2 C.mun.

In speta, salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.