Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Despagubiri pt un accident cu animal salbatic
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Despagubiri pt un accident cu animal salbatic

Buna ziua,
am avutun accident cu o capriora care mi-a sarit in fata masinii intr-o noapte si mi-am stricat destul de rau masina. Mentionez ca am doar RCA.
Ma gandesc sa dau in judecata Asociatia de vanatoare din zona in baza -Legi fondului cinegetic si a protectiei vanatului 103/1996 art. 15 alin. 2
dar si administratorul drumului respectiv pt lipsa semnalizarii prezentei animalelor salbatice.- OUG nr. 195/2002 art.5. alin. (6).
As avea nevoie de un sfat daca exista sanse de a castiga sau daca ar trebui sa stiu de existenta altor legi care acopera asemena cazuri
Multumesc!
racataian, utilizator
sanse de cistig aveti insa trebuie sa va pregatiti cu bani si timp pentru un asemenea dosar. nu se va rezolva din 2 termene si va necesita costuri (cum ar fi expertiza masinii sub aspectul dinamicii accidentului si al daunelor suferite).
Merci de raspuns, timp am, bani pot face rost. Masina am reparat-o deja pe banii mei si am facut o evaluare tehnica, inainte, la un service autorizat. Se poate sa ma reprezint singur sau e prea complicat si e nevoie de avocat?
Multumesc!
avind in vedere probatoriul ce trebuie administrat as recomanda sa angajati un avocat. riscati sa muriti cu dreptatea in mina, cum s-ar zice.
Ok, merci de raspuns, o sa imi caut unul in
Timisoara

[Mesaj editat - In forum nu se stabilesc relatii profesionale]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna Seara,as dori sa știu si eu daca ai câștigat procesul cu fondul de vânătoare?deoarece am si eu un caz asemanator,Multumesc