Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident în Ungaria, avarie totală nedespăgubită ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident în Ungaria, avarie totală nedespăgubită pentru că motivul a fost impactul cu un animal sălbatic. Mă poate ajuta cineva cu un sfat?

Bună Ziua vă rog dacă poate să mă ajute cineva ,în data de 25-09-2018 am avut un accident în Ungaria mai pe scurt un cetățean maghiar a acrosat cu partea dreapta un cerb după care a pătruns pe contrasens și ma lovit frontal , mașina dauna totală am fost dus la spital din păcate celălalt șofer a decedat .În data de 01-10-2018 am deschis dosar daună la Generali Romania corespondentul Genertel Ungaria cu toate documentele necesare după aproximativ 3 luni am primit răspuns negativ de la Generali Romania în calitate de reprezentant de despăgubire conform Art.6:535.(1) din codul civil din Ungaria,daunele produse mașini mele,nu cad sub incidența legii de răspundere civilă auto a autoturismului maghiar.Motivul invocat îl reprezintă circumstanțele producerii evenimentului,provocat de impactul cu un animal sălbatic. Cu deosebit respect mulțumesc frumos!
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

In mod normal daca accidentul a fost cu victime, a fost deschis un dosar penal, iar vinovatia o stabileste organele de cercetare. Ar trebuie intrebat daca exista un dosar deschis in acest sens si daca va puteti constitui ca parte vatamata.

Pentru patrunderea animalului salbatic pe carosabil ar trebui sa raspunda administratorul fondului cinegetic din zona respectiva.

Respingerea probabil este facuta la aprecierea asiguratorului, considerand ca vina a fost 100% a animalul salbatic.
~ Conținut șters la cerere ~

fofolea a scris:

Bună Ziua vă rog dacă poate să mă ajute cineva ,în data de 25-09-2018 am avut un accident în Ungaria mai pe scurt un cetățean maghiar a acrosat cu partea dreapta un cerb după care a pătruns pe contrasens și ma lovit frontal , mașina dauna totală am fost dus la spital din păcate celălalt șofer a decedat .În data de 01-10-2018 am deschis dosar daună la Generali Romania corespondentul Genertel Ungaria cu toate documentele necesare după aproximativ 3 luni am primit răspuns negativ de la Generali Romania în calitate de reprezentant de despăgubire conform Art.6:535.(1) din codul civil din Ungaria,daunele produse mașini mele,nu cad sub incidența legii de răspundere civilă auto a autoturismului maghiar.Motivul invocat îl reprezintă circumstanțele producerii evenimentului,provocat de impactul cu un animal sălbatic. Cu deosebit respect mulțumesc frumos!

Buna,
Ganditi-va ca celalalt sofer nu ar fi acrosat un cerb ci un copac de pe marginea drumului sau ar fi intrat in bariera de protectie a drumului si dupa aceea ar fi intrat in dvs. Vinovat de producerea accidentului este cetateanul care a acrosat cerbul iar firma de asigurari a dansului trebuie sa va plateasca despagubiri. Deci dvs. trebuie sa-i actionati in judecata si sa-i reclamati la ASF -Autoritatea de Supraveghere Financiara. Sunt multe firme de asigurari care se folosesc de tot felul de tertipuri pt. a nu plati despagubiri sau a le intarzia cat mai mult! Insa trebuie sa va inarmati cu multa rabdare ,calm si cu un avocat bun!!
Buna ziua,

In mod normal daca accidentul a fost cu victime, a fost deschis un dosar penal, iar vinovatia o va stabili organele de cercetare. Ar trebuie intrebat daca exista un dosar deschis in acest sens si daca va puteti constitui ca parte vatamata.

Pentru patrunderea animalului salbatic pe carosabil ar trebui sa raspunda administratorul fondului cinegetic din zona respectiva.

Respingerea probabil este facuta la aprecierea asiguratorului, considerand ca vina a fost 100% a animalul salbatic.

In functie de cercetare, raspunderea pentru patrunderea animalului salbatic pe carosabil poate fi:
- a administratorului drumului (gard de protectie, semnalizare atentie animale salbatice);
- a fondului de vanatoare care are in gestiune zona respectiva;
- alta autoritate/ institutie decat cele de mai sus, care avea obligatia sa protejeze partea carosabila de patrunderea animalelor salbatice.
~ Conținut șters la cerere ~