Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Datorii urmasi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Datorii urmasi

exista o lege care spune ca urmasii nu platesc daroriile celui decedat?
Nu exista asa ceva.
Apoi depinde de tipul datoriei, daca e prevazuta in vreun contract dreptul de recuperare atunci se poate pune sechestru pe bunurile defunctului.
Mostenitorii platesc datoriile (pasivele) in limita bunurilor (activelor) defunctului daca decesul a avut loc dupa 1 oct. 2011.

Daca decesul a avut loc inainte de 1 oct. 2011, datoriile vor fi platite in limita activelor doar daca mostenitorii au acceptat mostenirea sub beneficiu de inventar
Exista prevederi legale referitoare la transmiterea datoriilor defunctului, odata cu transmiterea mostenirii.
Mostenirea = activele defunctului - datoriile lui (de obicei).
Va rog sa cautati in forum discutii mai vechi dupa cuvintele "acceptarea mostenirii sub beneficiu de inventar", si poate va veti lamuri.

Este prea mult sa va explic acum chiar totul, mai ales ca nu stiu despre ce datorii este vorba, cine sunt mostenitorii, daca este mostenire legala sau prin testament, care este data decesului etc.
este vorba de pensie de handicap incasata necuvenit
Nu se mai recupereaza de catre stat a debitelor din pensii.