Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... declaratie de furt acte de identitate
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

declaratie de furt acte de identitate

Curind am depus o declaratie de furt a actelor de identitate, dar dureaza prea mult pina mi se da dovada. Am decis sa merg pe pierderea actelor de identitate, adica sa modific declaratia. Am rugamintea sa-mi spuneti cum pot proceda in acest caz. Care sint pasii.
Mergeti la politie si le spuneti ca nu sunteti sigur ca v-au fost furate.
sonias a scris:

Curind am depus o declaratie de furt a actelor de identitate, dar dureaza prea mult pina mi se da dovada. Am decis sa merg pe pierderea actelor de identitate, adica sa modific declaratia. Am rugamintea sa-mi spuneti cum pot proceda in acest caz. Care sint pasii.

Ati hotarat dvs, sau v-a sugerat acest lucru organul de politie, dornic sa claseze cat mai repede sesizarea?
M-am aflat in aceeasi situatie si am trecut peste cel care se ocupa de sesizare; indiferent ce declarati, politistul este obligat sa va elibereze de urgenta dovada!
Am decis eu pt. ca dovada urmeaza sa o primesc abia peste vreo luna cind vine dosarul de la procuror. Intre timp eu am demarat obtinerea actelor pe considerentul pierdere. Am vrut sa depun o declaratie de pierdere, dar cel care se ocupa de caz e in concediu si altcineva nu vrea sa se ocupe. Luni sper sa rezolv. Pot avea consecinte ca am depus cu furt la politie si pierdere la evidenta populatiei?
1. Fara dovada de la politie nu va elibereaza nimeni acte.
2. Cum adica, ati dat sau vreti sa dati o a doua declaratie? Intrucat nu exista doua fapte, trebuie sa va schimbati prima declaratie, in niciun caz sa dati doua declaratii diferite referitor la aceeasi fapta!
Gabriela Pintea, Consilier juridic
sonias a scris:

Am decis eu pt. ca dovada urmeaza sa o primesc abia peste vreo luna cind vine dosarul de la procuror. Intre timp eu am demarat obtinerea actelor pe considerentul pierdere. Am vrut sa depun o declaratie de pierdere, dar cel care se ocupa de caz e in concediu si altcineva nu vrea sa se ocupe. Luni sper sa rezolv. Pot avea consecinte ca am depus cu furt la politie si pierdere la evidenta populatiei?

De princiiu, nu vad sa aveti probleme.Probabil ati crezut ca au fost furate si de fat au fost pierdute.
Oricum, nu aveti de unde sa stiti daca au fost pierdute sau furate daca nu i-ati prins cu mana in buzunar.

avocat Claudiu Lascoschi