Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Incalcari ale normativelor, ce masuri se pot lua?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Incalcari ale normativelor, ce masuri se pot lua?

- societate comerciala, angajati cu norma intreaga trecuti in acte cu sfert de norma si deci plata la negru a impozitelor aferente salariilor, in loc de plata aferenta pentru 8 h/zi, a 2h/zi
- obligativitatea tinerii gestiunii financiare la negru (si ascunderea permanenta a ei) care intotdeauna e mult mai mare decat cea oficiala
- vanzarea de produse mai ieftine ca fiind ALTE produse, mai scumpe
- vanzarea produselor de tip tigarete la bucata

1. Caror organisme de control trebuie trimisa o sesizare?

2. Cum se pot demonstra asemenea nereguli crase?

3. Ce sanctiuni sunt pasibile de a fi aplicate in atare situatie?

Multumesc
Buna seara,
Ei acum care organisme pot fi sesizate? Multe.
Da se porneste de la solicitarea celor in cauza la Casa de Pensi sa se vada daca li s-au platit darile. Apoi la Casa de Sanatate si medicul de familie daca au fost asigurati si daca pot primi tratament pentru tuse magareasca, sa spunem. Apoi la ITM si la REVISAL sa vada daca li s-au facut specificatii pe acolo prin caretea de munca. Dupa toate astea ANAF, Garda financiara si alte organe si organisme care au atributiuni de control. Pe cateva vi le-am enumerat. Si daca rezulta ca nu sunt platite dari, prin verificare individuala, atunci plangeri la ANAF, Garda financiara, ITM si alte din astea care au treaba cu finantele.
Acum mai este o problema. Cine stie la cine a cotizat respectiva societate.
Dar toate cele de mai sus pot fi solicitate de la fiecare institutie in parte si cu siguranta vi se vor comunica.
Nervi de otel si multa bafta.
1)la i.t.m.-ul din localitatea de resedinta a firmei
2)nu o sa se gaseasca pontaje care sa ateste ca lucrati mai mult, iar i.t.m.-ul nu face ancheta si va trebui sa actionati firma in instanta si sa dovediti cele reclamate
3) il paste pe patron cateva sute de milioane vechi...
P.S. eu sunt patit de 2 ori si n am fakut nimic...traim in tara lui papura voda dar merita incercat macar sa tragem un semnal de alarma...