Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE

Daca o salariata(femeie) este nascuta in octombrie 1953 cu o vechime in munca de 34 ani, 8 luni, 21 zile la data de 31.05.2012 si vrea sa se pensioneze ce fel de pensie este?
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2013 luna Mai la virsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni
Pentru pensionarea anticipata va trebuie un stagiu de cotizare de 37 ani si 2 luni.

Conditiile pentru pensionare anticipata partiala le indepliniti acuma
Se poate pensiona anticipat partial, pentru ca nu are 37 de ani stagiu pentru a se pensiona anticipat.

Se poate pensiona la limita de varsta in mai 2013.
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1953 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 29 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 2 luni.

2. Fata de cele de mai sus puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 59 de ani si 7 luni, in luna mai 2013.

3. Puteti beneficia de pensie anticipata (fara diminuare) oricand, de acum inainte, in momentul in care veti avea un stagiu de cotizare de 37 de ani si 2 luni.

4. - Puteti solicita pensie anticipata partiala oricand (pentru ca aveti stagiul complet de cotizare indeplinit) iar pensia se va diminua cu 0,75% pentru fiecare luna de diminuare.
- In luna mai 2013 se va transforma in pensie pentru limita de varsta si se va elimina diminuarea.