Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA sub plafonul TVA de 65.000 eur
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

sub plafonul TVA de 65.000 eur

Buna ziua,

firma de transport marfa s-a inregistrat in scopuri de TVA
in perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2012 cand plafonul TVA era de 35.000 eur
Daca intra in vigoare noul prag TVA de 65.000 eur
si nu ajunge firma sa depaseasca noul plafon pana la 31 decembrie 2012
si ramane la un sa zicem 50.000 eur
poate sa deconteze TVA ?
sau trebuie sa ceara anularea inregistrarii in scop de TVA ?
Va multumesc
OG spune ca a fi sau nu platitor de TVA depinde de 2 conditii:
1.Depasirea pragului de 220000 RON
2.Optiunea contribuabilului.
In concluzie puteti fi platitor de TVA chiar daca cifra de afaceri este sub 220000 RON.