Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... permis de munca in Romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

permis de munca in Romania

O societate romana cumpara din China o linie de productie pentru o fabrica de peleti iar societatea chineza vrea sa trimita un inginer pentru 6-12 luni in Romania ca sa garanteze functionarea utilajelor si sa instruiasca muncitorii romani. De ce acte are nevoie inginerul chinez pentru a putea ramane in Romania in aceasta perioada?
Este obligatorie obtinerea autorizatiei de munca pentru acel inginer .. iAngajarea in munca a strainilor pe teritoriul Romaniei se realizeaza in conformitate cu prevederile art. 2 lit. e) si d) din Codul muncii, a OUG nr.194/2002 privind regimul strainilor in Romania republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 421 din 05/06/2008 si a OUG nr. 56/2007 privind incadrarea in munca si detasarea strainilor pe teritoriul Romaniei.