Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune in conventii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune in conventii

intre o peroana fizica si un sindicat are loc un contract de imprumut .
Restituirea imprumutului urmeaza sa se faca in 4 rate egale
Pentru a convinge creditorul presedintele sindicatului anexeaza la contract de credit o cerere prin care angajatorul se obliga sa vireze in contul creditorului sumele de bani ce reprezinta parte din cotizatia membrilor de sindicat
Ulterior sindicatul refuza restituirea imprumutului motivand faptul ca desi a incheiat contractul de imprumut pentru o anumita suma i-a fost data in realitate o parte din ea
In conditiile de fata exista infractiunea de inselaciune?
nuoate nimeni sa dea un raspuns?