Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

In urma cu aproximativ 2 luni mi-am dat demisia de la firma la care lucram. Am redactat demisia, am semnat-o, i-am inmanat-o managerului si el mi-a zis ca in cateva saptamani trebuie sa imi vina acasa prin posta o decizie de incheiere a contractului de munca. Totusi au trecut 2 luni si inca nu mi-a venit nimic, iar eu nu am semnat nimic decat demisia.
Din cate mi s-a zis, mi s-a facut si carte de munca(am fost angajat la firma respectiva doar o luna si jumatate). Pot verifica in vreun fel daca chiar mi s-a facut carte de munca? Si, daca mi s-a facut, cartea de munca trebuie sa o ridic de la firma?
Puteti verifica la ITM. Iar cartea de munca se ridica fie de la ITM , fie de la firma - daca ei tineau cartile de munca.
Pai si e normal sa plec fara sa semnez nimic? Practic eu nu am semnat decat demisia.
Demisia ati scris-o dumneavoastra si implicit ati semnat-o. Putea sa vi se ceara sa faceti si o fisa de lichidare. In rest nu aveti ce sa semnati.
Decizia de desfacere a contractului de munca se redacteaza de angajator si se depune de acesta la ITM. Un exemplar al deciziei trebuie sa ajunga la salariat. Si acest lucru se poate face fie prin scrisoare cu confirmare de preimire, fie va este inmanata personal si atunci semnati ca ati primit un exemplar.
Buna ziua,
ar fi bine sa faceti o notificare pe care sa o adresati firmei unde ati lucrat. E bine sa o expediati prin posta"cu valoare declarata" astfel incat sa puteti dovedi ceea ce ati trimis.
In notificare solicitati sa vi se elibereze cartea de munca inchisa.
Daca nu se vor conforma ii puteti actiona in judecata, ocazie cu care le puteti solicita si despagubiri.

Cu stima,
av. Boncu Constantin
O scrisoare cu confirmare de primire va asigura confirmarea primirii adresei de catre anagajtor, la cea cu valoare nu vi se da confirmarea.