Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare

va rog sa-mi spuneti daca este posibila incheierea unui contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager si clauza de intrectinere intre curator si cel asupra caruia s-a instituit curatela.
persoana asupra careia s-a instituit curatela era-intre tipm a decedat- in deplinatatea facultatilor mentale, si are un singur mostenitor, fara discernamant, internat la o institutie medicala de specialitate. rudele persoanei decedata, respectiv doua surori, au obtinut curatela asupra incapabilului si vor sa anuleze actul de v-c.este interzis curatorului sa cumpere ?
Nici codul civil, nici codul familiei nu cuprins o interdictie in acest sens, numai ca aplicindu-se regulile de la mandat in cazul instrainariilor trebuie o imputernicire speciala, iar surorile ar putea ataca o asemenea instrainare doar in interiorul unui termen de trei ani pentru alte motive de nulitate a contractului
buna ziua, vad ca sunteti online
contractul indeplineste toate conditiile cerute de lege
nu inteleg ce reguli aplicabile la mandat trebuie aplicate in acest caz
daca puteti sa-mi explicati?
A se vedea şi Legea nr.17/2000 privind ocrotirea persoanelor vîrstnice:

Art. 30. - (1) Autoritatea tutelara sau, dupa caz, consilierii juridici angajati ai consiliului local in a carui raza teritoriala domiciliaza persoana varstnica au obligatia de a acorda, la solicitarea acesteia, consiliere gratuita in vederea incheierii actelor juridice de vanzare-cumparare, donatie sau imprumuturi cu garantii imobiliare care au drept obiect bunurile mobile sau imobile ale persoanei varstnice respective.
(2) Persoana varstnica, astfel cum este definita la art. 1 alin. (4), va fi asistata, la cererea acesteia sau din oficiu, dupa caz, in vederea incheierii unui act juridic de instrainare, cu titlu oneros ori gratuit, a bunurilor ce ii apartin, in scopul intretinerii si ingrijirii sale, de un reprezentant al autoritatii tutelare a consiliului local in a carui raza teritoriala domiciliaza persoana varstnica respectiva.

Liviu S.Bordaş