Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedierea individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedierea individuala

Buna dimineata!
Stimati colegi,

Ma puteti ajuta , va rog, cu cateva informatii legate de concedierea individuala conform articolului 65 aliniatul 1 din codul muncii?
Este vorba despre o societate care are are 50 de angajati.
1. Concediem 6, asta inseamna ca este vorba despre o concediere individuala nu?
2. Preaviz de concediere de 20 de zile lucratoare.
3. Salariul compensatoriu: societatea are CCM expirat si doresc sa negocieze altul ei neincepand inc anegocierile. Este obligatoriu sa plateasca un salariu compensatoriu?

Va multumesc.

Va doresc o zi buna!

1. Fiind vorba de mai putin de 10, este vorba de concediere individuala.
2. Preavizul va fi de minim 20 de zile lucratoare.
3. Plata salariului compesator este obligatorie numai daca este prevazuta in CIM, CCM, sau in Regulamentul intern.
1. Da, este concediere individuala.
2. Da.
3. Codul muncii prevede ca se poate acorda o compensatie, fara sa spuna cat. Eu interpretez ca trebuie sa acordati ceva, cat de putin, dar ca nu aveti un minim legal.
Traditional, minimul obligatoriu era de 1 salariu.
In prezent nu exista un minim prevazut in vreun act obligatoriu, in vigoare la nivel national Prin traditional vreau sa zic ca 1 salariu era prevazut ca minim in vechile contracte unice, era preluat de contractele de ramura si in contractele de unitate.
In virtutea acestei "traditii", nu exclud ca instanta sa va oblige la minim un salariu, daca veti ajunge in instanta.
Va recomand si sa verificati atent daca nu cumva va este aplicabil un contract colectiv la nivel de ramura de activitate. Daca aveti un astfel de ccm aplicabil, e mai bine sa il respectati de la inceput, inainte de a risca sa dispuneti concedieri nelegale.
smeagull, utilizator
Este obligatoriu in cazul concedierii individuale sa se efectueze consultari cu reprezentantii sindicatelor?
Multumesc.

Buna dimineata!
Multumesc pentru raspuns.
Puteti sa-mi spuneti, va rog, unde gasesc contractele colective la nivel de ramura.
Multumesc

Cornel Vasile, Consilier juridic
1. In cazul concedierilor individuale nu este obligatoriu sa se faca negocieri cu sindicatele ..

2. CCM la nivel de ramusa sau sector de activitate le gasiti aici
[ link extern ]
smeagull a scris:

1. Da, este concediere individuala.
2. Da.
3. Codul muncii prevede ca se poate acorda o compensatie, fara sa spuna cat. Eu interpretez ca trebuie sa acordati ceva, cat de putin, dar ca nu aveti un minim legal.
Traditional, minimul obligatoriu era de 1 salariu.
In prezent nu exista un minim prevazut in vreun act obligatoriu, in vigoare la nivel national Prin traditional vreau sa zic ca 1 salariu era prevazut ca minim in vechile contracte unice, era preluat de contractele de ramura si in contractele de unitate.
In virtutea acestei "traditii", nu exclud ca instanta sa va oblige la minim un salariu, daca veti ajunge in instanta.
Va recomand si sa verificati atent daca nu cumva va este aplicabil un contract colectiv la nivel de ramura de activitate. Daca aveti un astfel de ccm aplicabil, e mai bine sa il respectati de la inceput, inainte de a risca sa dispuneti concedieri nelegale.

Avand cod CAEN 2932, inteleg sa le se aplica CC la nivelul ramurii constructiilor de masini.
Ce se intampla daca magementul nu va plati salariul compensatoriu (un salariu de baza)?
Concedierea devine nula, sau instanta poate sa oblige unitatea sa platesca salariul compensatoriu, concedierea ramanand in vigoare.

Multumesc