Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate inactiva
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate inactiva

Buna ziua

Am o societate care am declarato inactiva de aproximativ 5 ani de zile. Acum doresc sa o dau fratelui meu sa isi deschida un magazin alimentar.
Care sunt cele mai simple formalitati de a putea sa o dau lui fara sa mai apar eu ca administrator. Sa aiba toate drepturile si obligatiile numia el.
Multumesc!
Perioada de suspendare a activitatii unei societati nu poate depasi 3 ani. Dvs. eventual ati suspendat activitatea, o societate este declarata inactiva numai de organul fiscal pentru anumite aspecte.
Pentru a transmite partile sociale fratelui dvs. este nevoie sa decideti reluarea activitatii (printr-o decizie a asociatului unic) si sa cesionati partile sociale fratelui dvs. Cu ocazia cesiunii decideti si revocarea dvs. din functia de administrator si numirea fratelui.