avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea care interzice discotecile. Am primit amenda in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea care interzice discotecile. Am primit amenda in baza Legii 61 / 1991

Am inchiriat caminul cultural intr-o seara pentru organizarea unei zile de nastere, am platit si drepturile de autor pentru muzica, iar dupa ora 23:00 politia a venit, a oprit muzica si "mi-a umflat" o amenda de 500 de lei potrivit legii nr. 61/1991.
Am cautat legea, am si gasit-o dar nu am inteles-o deloc, poate cineva sa ma ajute?:">
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Iunie 2012
butgeorge, utilizator
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 07:33, 2 Iunie 2012
Stimat forumist,

Nu pot spune că aș cunoaște speța dvs, dar Legea de care amintiți prevede este următoarea:

Legea nr. 61/1991 (republicata 2011), pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice

Republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 77 din 31/01/2011

Cu stimă

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program de liniste geneva geneva Exista cadru legislativ pt reglementarea orelor de liniste in bloc? Daca da, care este? Dar pentru proprietarii care detin caini si trebuie sa achite o cota ... (vezi toată discuția)
Zgomot masina gunoi dimineata CYB34 CYB34 Buna ziua, Locuiesc in zona Dr. Taberei, un cartier foarte linistit. Dimineata incepand cu ora 6:30 vine masina de gunoi si ma trezeste cu bubuieli ... (vezi toată discuția)
Legea care intezice zgomotele dupa ora 22, pe cand in monitorul oficial? Zanaapelor Zanaapelor Am inteles ca la sfarsitul lunii noiembrie a fost aprobata tacit aceasta lege, dar observ ca nu a mai urmat publicarea sa in Monitorul Oficial. E posibil sa nu ... (vezi toată discuția)