Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Coduri caen pt mai multe domenii de activitate...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Coduri caen pt mai multe domenii de activitate...

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce coduri caen trebuie pt urmatoarele activitati (daca sunt activitati care se pot cumula pe un singur cod caen) :
1. vanzari alarme, camere supraveghere, dvr-uri, brate porti, interfoane case... (cam tot ce tine de elementele de scuritate) ON-LINE
2. vanzari alarme, camere supraveghere, dvr-uri, brate porti, interfoane case... (cam tot ce tine de elementele de scuritate) in spatiu comercial
3.prestari servicii : montaj brate porti, interfoane case
4.prestari sevicii: realizare instalatii electrice
5.prestari servicii : montaj camere supraveghere
6.:prestari servicii: montaj alarme

Mulltumesc!
8020 - Activităţi de servicii privind sistemele de securizare
Această clasă include:
-monitorizarea sau supravegherea de la distanţă a sistemelor electronice de alarmă, cum ar fi alarmele antiefracţie şi de semnalizare a incendiilor, inclusiv instalarea şi întreţinerea lor
-instalarea, repararea, reconstruirea şi reglarea dispozitivelor de blocare mecanice sau electronice, a safe-urilor şi caselor de bani în vederea monitorizării ulterioare (inclusiv de la distanţă)
Unităţile care desfăşoară aceste activităţi se pot angaja de asemenea în vânzarea sistemelor de securizare, a dispozitivelor de blocare mecanice sau electronice, a safe-urilor şi caselor de bani

Această clasă exclude:
-instalarea sistemelor de securizare, cum ar fi alarmele antiefracţie şi de semnalizare a incendiilor, fără monitorizarea ulterioară, vezi 4321
-vânzarea cu amănuntul a sistemelor electrice de securizare, a dispozitivelor de blocare mecanice sau electronice, a safe-urilor şi caselor de bani prin magazine specializate, fără servicii de monitorizare, instalare sau întreţinere, vezi 4759
-consultanţă în probleme de securizare, vezi 7490
-activităţi de ordine şi siguranţa publică, vezi 8424
-asigurarea serviciilor de multiplicare a cheilor, vezi 9529
1.Se poate si un cod pt vanzarea on-line??
2.Si inca o intrebare : este vreo problema daca am codul 8020, insa nu voi solicita autorizatii pt montaj sisteme de securitate la organele de politie (lg.333/2003) pt ca o sa ma axez pe clienti persoane fizice care nu necesita proiectare?
3.Aveti idee daca si montarea camerelor de supraveghere intra sub incidenta lg 333/2003 (Nu ma refer la alarme pt ca acolo trebuie sigur proiect avizat de politie) ? Oare am voie sa montez camere de supraveghere la PJ fara a avea probleme cu IPJ-ul atat eu ca firma ce presteaza un serviciu cat si societea unde se monteaza ???? Aici am o mare dilema pt ca am intalnit in forum o groaza de opinii pro si contra in egala masura si nu stiu ce sa mai cred (unii spun ca si o societate IT poate monta camere fara avizul IPJ si nu stiu ce sa mai cred).

Multumesc !!!