Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Masura 121 Modernizarea Exploatatiilor Agricole
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Masura 121 Modernizarea Exploatatiilor Agricole

As dori sa stiu daca o investitie facut acum, din bani proprii, poate fi inclusa ulterior, in sesiunea 1-31 octombrie, ca si cheltuiala eligibila?
Prin Măsura 121 nu se pot finanţa investiții care se încadrează în următoarele categorii:
1. Construcţia sau modernizarea locuinţei;
2. Achiziţionarea de bunuri second-hand;
3. Achiziţia de drepturi de producţie agricolă, de animale, plante anuale și plantarea lor,
conform art. 55, pct.2 din Regulamentul Consiliului (CE) nr. 1974/ 2006;
4. Achiziţionarea de teren;
5. TVA, cu excepţia TVA-ului nerecuperabil, în cazul în care este în mod real şi definitiv
suportat de către beneficiari, alţii decât persoanele neimpozabile, conform art.71 (3), lit. a
din Regulamentul (CE) nr. 1698/ 2005;
6. Costuri operaţionale, inclusiv costuri de întreţinere și chirie;
7. Comisioane bancare, costurile garanţiilor şi cheltuieli similare;
8. Contribuţia în natură;
9. Costuri de schimb valutar, taxe şi pierderi ocazionate de schimburile valutare asociate
contului euro APDRP;
10. Costurile aferente unui contract de leasing: taxa de management, dobânzi, prima de
asigurare etc.;
11. Costuri realizate înainte de aprobarea proiectului, cu excepţia studiilor tehnice, a
planurilor de afaceri și a studiilor de fezabilitate;
12. Costuri aferente Planului de afaceri sprijinit prin măsura 143 „Furnizarea de servicii de
consiliere și consultanţă pentru agricultori”;

13. Costuri privind închirierea de maşini, utilaje, instalaţii şi echipamente;
14. Achiziţia de mijloace de transport pentru uz personal și transport persoane;
15. Investiţii privind operaţiunile de simplă înlocuire10 în conformitate cu art. 55 din
Regulamentul (CE) nr. 1974/ 2006;
16. Investiţii în sectorul de piscicultură şi acvacultură;
17. Investiţii în exploataţii de creştere a animalelor de blană;
18. Investiţii pentru producerea pomilor de Crăciun;
19. Investiţiile realizate în cadrul schemelor de sprijin în conformitate cu Art. 2 (2) din
Regulamentul (CE) nr. 1974/ 2006.
Lista investițiilor și costurilor neeligibile se completează cu prevederile din Hotărârea de
Guvern privind stabilirea cadrului general de implementare a măsurilor cofinanţate din
Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală.