avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Masura 121 Modernizarea Exploatatiilor Agricole
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Masura 121 Modernizarea Exploatatiilor Agricole

As dori sa stiu daca o investitie facut acum, din bani proprii, poate fi inclusa ulterior, in sesiunea 1-31 octombrie, ca si cheltuiala eligibila?
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 10:43, 5 Iunie 2012
Prin Măsura 121 nu se pot finanţa investiții care se încadrează în următoarele categorii:
1. Construcţia sau modernizarea locuinţei;
2. Achiziţionarea de bunuri second-hand;
3. Achiziţia de drepturi de producţie agricolă, de animale, plante anuale și plantarea lor,
conform art. 55, pct.2 din Regulamentul Consiliului (CE) nr. 1974/ 2006;
4. Achiziţionarea de teren;
5. TVA, cu excepţia TVA-ului nerecuperabil, în cazul în care este în mod real şi definitiv
suportat de către beneficiari, alţii decât persoanele neimpozabile, conform art.71 (3), lit. a
din Regulamentul (CE) nr. 1698/ 2005;
6. Costuri operaţionale, inclusiv costuri de întreţinere și chirie;
7. Comisioane bancare, costurile garanţiilor şi cheltuieli similare;
8. Contribuţia în natură;
9. Costuri de schimb valutar, taxe şi pierderi ocazionate de schimburile valutare asociate
contului euro APDRP;
10. Costurile aferente unui contract de leasing: taxa de management, dobânzi, prima de
asigurare etc.;
11. Costuri realizate înainte de aprobarea proiectului, cu excepţia studiilor tehnice, a
planurilor de afaceri și a studiilor de fezabilitate;
12. Costuri aferente Planului de afaceri sprijinit prin măsura 143 „Furnizarea de servicii de
consiliere și consultanţă pentru agricultori”;

13. Costuri privind închirierea de maşini, utilaje, instalaţii şi echipamente;
14. Achiziţia de mijloace de transport pentru uz personal și transport persoane;
15. Investiţii privind operaţiunile de simplă înlocuire10 în conformitate cu art. 55 din
Regulamentul (CE) nr. 1974/ 2006;
16. Investiţii în sectorul de piscicultură şi acvacultură;
17. Investiţii în exploataţii de creştere a animalelor de blană;
18. Investiţii pentru producerea pomilor de Crăciun;
19. Investiţiile realizate în cadrul schemelor de sprijin în conformitate cu Art. 2 (2) din
Regulamentul (CE) nr. 1974/ 2006.
Lista investițiilor și costurilor neeligibile se completează cu prevederile din Hotărârea de
Guvern privind stabilirea cadrului general de implementare a măsurilor cofinanţate din
Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli eligibile 313 danasrl danasrl Buna ziua! Am depus un proiect pe masura 313 pentru constructia unei pensiuni agroturistice in sesiunea din anul acest si acum am primit solicitari de ... (vezi toată discuția)
Plan afaceri 112 ALEXVALER ALEXVALER Buna ziua. Am un proiect pe masura 112 apicultura, accesat in sesiunea iunie 2012 si contratul de finantare semnat in noiembrie 2013 , in 30 de zile m-am ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene: masurile 312, 313 MobilierCafenele MobilierCafenele Este destul de bine informata lumea referitor la fondurile europene nerambursabile? Stiti ca ele se dau si pentru dezvoltarea unei afaceri? Sau pentru ... (vezi toată discuția)