Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate ANI
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate ANI

Buna ziua,
am un prieten care are un PFA care a obtinut fonduri europene pe agricultura.
Vreau sa stiu daca poate fi consilier local intr-o localitate rurala si daca poate detine in acelasi timp si functia de viceprimar.
Va multumesc
SECȚIUNEA a 4-a
Incompatibilități privind aleșii locali
Art. 87. - (1) Funcția de primar și viceprimar, primar general și viceprimar al municipiului București, președinte și vicepreședinte al consiliului județean este incompatibilă cu:
a) funcția de consilier local;
Astfel potrivit prevederilor Legii nr.161/2003, nu poate ocpua in aceelasi timp functia de consilier local si viceprimar.