avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate ANI
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate ANI

Buna ziua,
am un prieten care are un PFA care a obtinut fonduri europene pe agricultura.
Vreau sa stiu daca poate fi consilier local intr-o localitate rurala si daca poate detine in acelasi timp si functia de viceprimar.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: szecsieva , utilizator 15:23, 24 Noiembrie 2014
SECȚIUNEA a 4-a
Incompatibilități privind aleșii locali
Art. 87. - (1) Funcția de primar și viceprimar, primar general și viceprimar al municipiului București, președinte și vicepreședinte al consiliului județean este incompatibilă cu:
a) funcția de consilier local;
.................
Astfel potrivit prevederilor Legii nr.161/2003, nu poate ocpua in aceelasi timp functia de consilier local si viceprimar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Presedinte al consiliului judetean si consilier judetean, viceprimar si consilier local maite21 maite21 Am unele neclaritati. Vreau sa stiu daca in acelasi timp presedintele si vicepresedintii Cons Judetean sunt in acelasi timp si consilieri judeteni......precum ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitatea primar Mirela8383 Mirela8383 Buna ziua!Un primar poate fi si asociat unic la un SRL? (vezi toată discuția)
Atributii primar interimar mgeorge007 mgeorge007 Buna ziua. As dori raspuns la o intrabare legata de urmatoare situatie: In urma decesului Primarului ales, viceprimarul preia functia primarului. In ... (vezi toată discuția)