Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Votarea pentru persoanele nedeplasabile
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Votarea pentru persoanele nedeplasabile

Cum se poate cere urna pentru o persoana care nu se poate deplasa? Mai este valabila treaba ca daca nu votezi primesti amenda?
george-neagu, moderator
Persoana care nu se poate deplasa sau un membru al familiei sale poate formula o cerere pe care o depune la presedintele sectiei de votare la care e arondat in preziua alegerilor prin care solicita urna speciala.
Cat priveste amenda, cetatenii au dreptul de a alege insa prezenta la vot nu e obligatorie ... asadar, daca nu avem fapta ilicita, nu avem nici amenda.
Deci sa inteleg ca nu mai este treaba cu cele 10 milioane amenda daca nu votezi/
szaszsebespaul a scris:

Deci sa inteleg ca nu mai este treaba cu cele 10 milioane amenda daca nu votezi/

Sa intelegeti ca nu s-a aplicat niciodata amenda pentru neprezentarea la vot.
Atunci cum sta treaba cu legea privind obligativitatea prezentei la vot? A intrat in vigoare sau nu?
Nu.