Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Admitere clasa a V-a
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Admitere clasa a V-a

Buna ziua,

Am un fiu in clasa a IV-a care a dat admitere la o clasa de performanta, creata in scoala generala la care se afla. A luat acest examen si intentia noastra era sa incerce si la colegiul de informatica din orasul nostru. Am aflat cu stupoare de la directoarea scolii ca daca vom face acest lucru, va pierde locul castigat in aceasta clasa de excelenta.
Aceata regula ne-a fost comunicata dupa ce a dat acest examen si nu inainte, cum era firesc.
Din punctul meu de vedere, nu este corect. De ce sa piarda locul castigat la examen, daca se inscrie si la examenul de admitere in alt colegiu? Toate colegiile care au gimnaziu au un regulament clar: poti da examene la cate colegii vrei, iar daca esti admis la respectivul colegiu ai datoria sa comunici intr-un interval de timp (de obicei 3 saptamani) daca te inscrii la ei.
Aici nici macar nu te poti inscrie daca vrei sa-ti pastrezi locul. Poti da examen si la alt colegiu, dar automat iti pierzi locul castigat prin examen.

Intrebare: Este o incalcare a legii sau se poate ca scoala sa faca acest lucru oar pe baza unui regulament intern (facut pe genunchi acum)?
Mergeti la inspectoratul scolar, ei stiu sigur si daca exista un regulament intern care sa prevada cele mentionate de dvs. In fond dvs trebuie sa alegeti scoala cea mai buna pt copilul dvs.
Multumesc pentru raspuns.
Deci sa inteleg ca in lipsa unei prevederi in legea invatamantului, legata de acest aspect, primeaza regulamentul intern al scolii?
Un exemplu daca un elev sustine 2-3 concursurii la diferite scoli, tinand cont ca la inscriere nimeni nu v-a adus la cunostiinta ca prin prezentare la mai multe concursurii ar putea pierde una dintre optiuni, e clar ca ele nu figureaza nicaieri stipulate in legea invatamantului. Inspectoratul scolar v-a poate lamuri. Felicitari pt cel mic, copilul fiind la clasa de performanta, probabil ca nu vrea sa il piarda.
gmancila, utilizator