Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionar angajat cu CIM pe durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionar angajat cu CIM pe durata determinata

Buna ziua,
Va rog sa ma sprijiniti intr-o problema:
Un pensionar care a renuntat la pensie este angajat cu contract individual de munca pe durata determinata in functia de director generla.
Este legal sa fie angajat pe durata nedeterminata? renunatand la drepturile de pensie?In ce art. din Lege este specificat acest lucru.Sau poate cumula pensia si sa ia si salariul?dar tot pe durata nedeterminata!Astept cu nerabdare opiniile dvs.Va multumesc mult!
In ce sector este angajat, bugetar sau privat?

Legea 329/2009 art. 17. - (1) Beneficiarii dreptului la pensie apartinand atat sistemului public de pensii, cat si sistemelor neintegrate sistemului public care realizeaza venituri salariale sau, dupa caz, asimilate salariilor, potrivit legii, realizate din exercitarea unei activitati pe baza de contract individual de munca, raport de serviciu sau in baza actului de numire, potrivit legii, in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale, indiferent de modul de finantare si subordonare, precum si in cadrul regiilor autonome, societatilor nationale, companiilor nationale si societatilor comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativ-teritoriala, pot cumula pensia neta cu veniturile astfel realizate, daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul castigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.

Legea 263/2010 Art. 118. - (1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).
(2) Sotul supravietuitor, beneficiar al unei pensii de urmas, poate cumula pensia cu venituri din activitati profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, daca acestea nu depasesc 35% din castigul salarial mediu brut prevazut la art. 33 alin. (5).

Regula incadrarii cu cim este perioada nederminata iar exceptia este durata determinata

Art. 83 din codul muncii republicat
Contractul individual de munca poate fi incheiat pentru o durata determinata numai in urmatoarele cazuri:

g) angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul;
Castigul mediu brut pe economie pentru anul 2012 este de 2117 lei.